Právník radí: Poplatky za komunální odpad ve dvou obcích

| autor: Autor: Mgr. Petr Opluštil/ Advokát/ HAVEL & PARTNERS s.r.o.1

odpady111.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Může se stát, že občan má trvale hlášený pobyt v jedné obci, kde skutečně bydlí, a zároveň vlastní nemovitost v jiné obci, kterou trvale obývají jiné osoby. Jak je to v takovém případě s platbou za odpady?

Zákon o místních poplatcích zná vedle poplatku za nemovitost též poplatek za obecní systém odpadového hospodářství (tzv. „poplatek za obecní systém“). V daném poplatkovém období může mít obec vždy pouze jeden z těchto poplatků.

Poplatníkem poplatku za obecní systém je mimo jiné fyzická osoba, která je přihlášena v obci. Přihlášením v obci se rozumí přihlášení k trvalému pobytu podle zákona o evidenci obyvatel v případě českých občanů.

Pokud je v obci uplatněn poplatek za nemovitost, pak poplatníkem je fyzická osoba, která má v nemovitosti své bydliště. Bydliště může, ale nemusí být totožné s místem, kde je občan přihlášen k trvalému pobytu.

Pojem bydliště vymezuje § 80 občanského zákoníku tak, že člověk má bydliště v místě, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale. Takový úmysl může vyplývat z jeho prohlášení nebo z okolností případu. Nemá-li člověk bydliště, považuje se za ně místo, kde žije. Nelze-li takové místo zjistit, anebo lze-li je zjistit jen s neúměrnými obtížemi, považuje se za bydliště člověka místo, kde má majetek, popřípadě místo, kde měl bydliště naposledy.

havel-partners-logo.png

Konkrétní příklad:

Občan je přihlášen k trvalému pobytu i reálně má své bydliště v obci A. Současně vlastní nemovitost v obci B. V nemovitosti v obci B bydlí rodiče a bratr tohoto občana. Obec B uplatňuje místní poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci (tedy tzv, „poplatek za nemovitost“).

Občan bude platit poplatek za komunální odpad v obci A v každém případě, bez ohledu na to, jaký poplatek je v obci A uplatňován, protože má v obci A bydliště i trvalý pobyt. Rozdíl je však v tom, komu bude tento poplatek platit.

V případě poplatku za obecní systém bude poplatek platit přímo obci A. V případě poplatku za nemovitost však bude poplatek platit vlastníkovi nemovitosti, který je tzv. plátcem poplatku. Tento vlastník pak bude povinen poplatek vybraný od osoby s bydlištěm v jeho nemovitosti odvést obci A.

Občan tedy v tomto konkrétním případě nebude poplatníkem poplatku za nemovitost v obci B, protože v jeho nemovitosti v obci B mají jeho rodiče a bratr bydliště. Občan ale bude jako vlastník nemovitosti v postavení plátce tohoto poplatku. Má proto povinnost od svých rodičů a svého bratra tyto poplatky vybrat a uhradit je obci B.