Právník radí: Místní poplatek za odpady. Občan může být povinen platit vícekrát

| autor: Hana Tomášková0

odpady27.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Řada obcí má ještě v tomto roce nastaven místní poplatek tzv. za odpady dle zákona č. 565/1990 Sb. Požádali jsme proto Mgr. Petra Opluštila z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS o více informací k nastavení místního poplatku za komunální odpady podle nové legislativy.

Změna místního poplatku od roku 2022

Místní poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů dle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů („zákon o místních poplatcích“) bude moci být obcemi uplatňován naposledy v roce 2021. Od roku 2022 bude obec muset zavést nový místní poplatek, a to buď poplatek za obecní systém odpadového hospodářství nebo poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci, které nahrazují původní místní poplatek, a to v souvislosti s přijetím nového zákona o odpadech.

Okruh poplatníků stávajícího místního poplatku i nových poplatků za komunální odpady je však nastaven obdobně.

Poplatník stávajícího místního poplatku

Poplatníkem stávajícího místního poplatku jsou

a) fyzická osoba přihlášená v obci, a

b) fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není přihlášená žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

H&P_CZ_logo-2.jpg

Fyzická osoba může být povinna platit poplatek v obci vícekrát

Může se tak skutečně stát, že fyzická osoba bude poplatníkem v obci z více důvodů a bude povinna hradit poplatek v obci vícekrát. Jednou z titulu svého přihlášení v obci a podruhé z titulu vlastnictví stavby určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinného domu, v němž není přihlášena žádná fyzická osoba. Pokud takových objektů vlastní fyzická osoba v obci více, pak bude platit poplatek vícekrát podle počtu takovýchto objektů.

Zákon o místních poplatcích vychází z nevyvratitelné domněnky, že i v případě staveb k individuální rekreaci, bytu či rodinného domu, v němž není nikdo přihlášen k pobytu, dochází k využívání obecního systému nakládání s komunálním odpadem v obci uživateli těchto objektů, a to minimálně v rozsahu, v jakém jej zatěžuje jeden poplatník.

Příklad z praxe

Občan je v současné době přihlášen v obci v rodinném domě rodičů, přičemž se plánuje přehlásit do nově pořízeného domku v téže obci. V nově pořízeném domku zatím není přihlášena žádná fyzická osoba. Občan je tak v současnosti povinen hradit místní poplatek dvakrát (jednou z titulu přihlášení a podruhé z titulu vlastnictví nového domku bez přihlášených obyvatel).

Jakmile však bude občan přihlášen v novém domku namísto v rodinném domě svých rodičů, bude povinen platit druhý poplatek za nový domek v kalendářním roce, v němž k přehlášení dojde, pouze v poměrné výši. Tato poměrná výše odpovídá počtu kalendářních měsíců v příslušném kalendářním roce, v nichž nebyl v novém domku nikdo přihlášen. Dojde-li ke změně přihlášení v průběhu kalendářního měsíce, je pro stanovení počtu měsíců rozhodný stav k poslednímu dni tohoto měsíce.

Konkrétně: Nový domek byl zkolaudován nejpozději v lednu 2021 a po celou dobu vlastněn pouze daným občanem. Bude-li občan přihlášen do nového domku k 31. 11. 2021, bude povinen hradit poplatek za nový domek pouze za prvních deset měsíců roku 2021. Poplatek za nový domek se tak o šestinu sníží. Poplatek, který občan hradí z titulu přihlášení v obcí, pak občan uhradí za rok 2021 v plné výši (předpokládáme, že je v obci přihlášen celý rok 2021).