Vypouštění odpadních vod a podezření na nezákonné jednání fyzických podnikajících osob a právnických osob

| autor: Hana Tomášková0

paragraf
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V minulém článku Vypouštění odpadních vod a podezření na nezákonné jednání fyzických osob jsme se zaměřili na legislativou dané povinnosti zneškodňování odpadních vod a následky nezákonného jednání fyzických osob. Dnes se zaměříme na fyzické osoby podnikající a právnické osoby.

Na naše dotazy odpovídá zástupkyně tiskového mluvčího České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

Jaký by měl být oficiální postup při podezření na nelegální vypouštění nepřečištěných splaškových vod – kdo a kam má podezření hlásit?

Každý, kdo zjistí nelegální vypuštění nepředčištěných splaškových vod fyzickou osobou nepodnikající, může podat podnět na místně příslušný vodoprávní úřad a v případě vypouštění nepředčištěných splaškových vod fyzickou osobou podnikající nebo právnickou osobou může podat podnět na místně příslušný vodoprávní úřad nebo Českou inspekci životního prostředí.

Jak v těchto případech postupuje Česká inspekce životního prostředí?

Na základě obdrženého podnětu Česká inspekce životního prostředí zahajuje šetření v podobě úkonů předcházejících kontrole, v případě, že subjekt nakládající se splaškovými vodami je znám, Česká inspekce životního prostředí u subjektu provede kontrolu.

Jaké důsledky má takového protiprávní jednání pro znečišťovatele?

V případě prokázání nelegálního vypouštění nepředčištěných vod Česká inspekce životního prostředí se subjektem zahajuje přestupkové řízení o uložení trestu dle zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, a v souladu s ustanoveními tohoto zákona ukládá trest formou napomenutí nebo pokuty.

Za přestupek spáchaný vypouštěním odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních bez povolení k nakládání s vodami lze fyzické osobě podnikající a právnické osobě dle zákona o vodách uložit pokutu do 5 000 000 Kč. Stejná výše pokuty se týká i případů, když jsou porušeny podmínky pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních.

Za nepředložení dokladů o odvozu odpadních vod z bezodtoké jímky lze fyzické osobě podnikající a právnické osobě dle zákona o vodách uložit pokutu do 100 000 Kč.