Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Výměty z plastů: Podle ČAObH kolaps nehrozí

| autor: Hana Tomášková| zdroj: TZ ČAObH0

plasty3.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Podle České asociace oběhového hospodářství (ČAObH) není pro překotné omezování třídění plastů žádný krátkodobý ani dlouhodobý důvod. Stejně tak neexistuje důvod k jeho zdražování pro obce.

Zvýšení recyklace je v systémových opatřeních, která již začala být zaváděna. Jedním z nich je i nově platné omezení ukládání vytříděného odpadu na skládky. Příčinou krátkodobých problémů s odbytem je pak nutnost změnit po dlouhá léta zaběhlé obchodní vztahy, což pochopitelně nelze očekávat ze dne na den.

Řešení pro obce

Je zjevné, že podmínkách oběhového hospodářství, kdy cílem je maximálně využít všechny složky komunálního odpadu mají jednodušší situaci velké odpadové firmy, pro které je jednodušší si zajistit všechna potřebná koncová zařízení. Co však mají dělat menší technické služby?

Zkušenost České republiky ukazuje, že výstavba nových třídících a recyklačních linek si vyžaduje od záměru po spuštění v tom lepším případě cca 2 – 3 roky a desítky milionů korun investic do průměrného provozu. Pokud se jedná o komunální investici, je zřejmé, že města a obce musí využít svých zkušeností, získaných před cca 10 lety, kdy pro větší investice bylo nutné se sdružovat do svazků měst a obcí.

Dříve komunální sférou zvažované schéma „ISNO“ - tzv. Integrované systémy nakládání s odpady - v praxi znamená prokázat skutečnou snahu komunální sféry se dohodnout a táhnout za jeden provaz při zapojení svého odpadu do oběhového hospodářství, protože jeho efektivní využití znamená především jeho koncentraci do většího množství, které je možné efektivně vytřídit a najít pro něj koncová zařízení.

Odpad jako s cenná surovina

Pro technické služby menších měst to pak znamená nakládat s odpady jako se surovinou.
To neznamená jen nenechat je během svozu a skladování zmoknout, ale především nakládat s nimi jako s celkem a smluvně si zajistit odbyt v koncových zařízení pro jednotlivé složky. Protože s novým modelem nakládání s odpady již není koncovým zařízením třídička, ta je jen nutným prvkem oběhového hospodářství, který rozesílá jednotlivé složky odpadu zpět do výroby.


Přečtěte si také:

Hrozí omezení svozů ze žlutých kontejnerů? Třídičky odmítají plasty


Řešení v podobě energetického využití

Pro omezování třídění plastů není relevantní důvod. Jak jsme již informovali v článku Hrozí omezení svozů ze žlutých kontejnerů? Třídičky odmítají plasty, vedou se jednání mezi Svazem měst a obcí ČR, Ministerstvem životního prostředí a cementárnami, které využívají tzv. TAPy (tuhá alternativní paliva), na jejichž výrobu se používají výměty.

Česká asociace oběhového hospodářství vidí omezení skládkování jako krok k energetickému využití velmi výhřevného paliva, kterým jsou výměty. České cementárny by tak již nemusely dovážet palivo ze zahraničí a ministerstvo by nemuselo tyto dovozy povolovat. Vyšší tlak obalového zákona na AOS s sebou nese finance, které umožňují zvýšit účinnost dotřiďovaní a rozšířit recyklaci. ČAObH kolaps neočekává. Změna pouze narušuje zaběhnutý způsob nakládání s odpadem a Česká asociace oběhového hospodářství apeluje na to, aby dotčené subjekty využily nových podmínek.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert