Voda: Jaké změny přináší návrh stavebního zákona?

| autor: Hana Tomášková0

cov9.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Návrh nového stavebního zákona je nyní ve Sněmovně. V úterý 27. října by měl být projednáván v prvním čtení. Přinášíme vyjádření Ministerstva životního prostředí ke změnám u rozhodnutí o stavbě vodních děl a v oblasti nakládání a manipulace s vodami.

V poslední době se objevila řada diskuzí nad klady a zápory návrhu nového stavebního zákona. Mnohé z nich jsou založeny na pravdivých informacích, některé však interpretují návrh zákona chybně. Požádali jsme proto Ondřeje Charváta z Ministerstva životního prostředí, aby poskytl naší redakci vyjádření ke změnám, které návrh stavebního zákona přináší:

Změnou v návrhu stavebního zákona je to, že vodoprávní úřad již nebude povolovat jako speciální stavební úřad stavby (vodní díla), která přejdou na stavební úřady, ale povolování nakládání s vodami včetně manipulace s vodními zdroji (manipulační řády na vodních dílech) podle vládního návrhu zůstávají v působnosti vodoprávních úřadů. Tam, kde povolení k nakládání s vodami lze realizovat pouze užíváním vodního díla (např. čistírny odpadních vod), podmiňuje se vykonatelnost povolení vodního díla vydáním povolení k nakládání s vodami.

Pro doplnění, Ministerstvo životního prostředí je ústředním orgánem státní správy, který má na starosti tvorbu legislativy a norem, samotné povolování vypouštění odpadních vod v rámci nakládání s vodami mají v gesci vodoprávní úřady. Tento stav návrh nového stavebního zákona nijak nemění.