Vláda projeví zájem o půjčku z evropského Nástroje pro oživení a odolnost

| zdroj: MPO ČR0

uspora_energie.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Česká republika indikuje Evropské komisi zájem o půjčku z evropského Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Půjčka má oživit ekonomiku a pomoci zásadně urychlit modernizaci energetiky. Podpořit by tak mohla například výstavbu dostupného bydlení, spolufinancování programu Nová zelená úsporám, renovace budov či energetickou účinnost a úspory energií.

„Hlavním účelem této půjčky je naplnění cíle daného plánem REPowerEU, tedy transformace naší energetiky a zbavování se energetické závislosti na Rusku a fosilních palivech. Od toho se také odvíjí navrhovaný výčet projektů, na které by se finanční prostředky z půjčky využily. Jde například o posílení úspor, plynovod Stork II a další,říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Připraveni jsme na všechny varianty – o přesné výši půjčky vláda definitivně rozhodne poté, co Evropská komise upřesní dílčí nejasnosti v podmínkách čerpání. Předpokládáme, že minimální objem půjčky se může pohybovat okolo 2,9 miliardy eur, tedy 68,8 miliardy Kč,“ říká ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

Půjčka je splatná po dobu 30 let, a to vždy od data poskytnutí té části peněz, kterou investor využije. Prvních 10 let státy splácejí pouze úroky a teprve pak začínají splácet jistinu. Každý rok půjde o 5 % zapůjčené částky. Úrokové sazby vychází ze situace na trzích a jsou výhodnější než financování prostřednictvím státních dluhopisů. Úroková sazba se určí podle výnosu dluhopisu NextGenEU.

Vláda projednala také průběh revize Národního plánu obnovy, který byl původně zacílen výhradně na důsledky covidové pandemie. Vláda Petra Fialy vyjednala možnost upravit ho tak, aby více reflektoval důsledky ruské agrese proti Ukrajině a zajistila také navýšení dostupných prostředků z NPO o inflaci. „Revize Národního plánu obnovy probíhá, hotová by měla být v květnu. Původní NPO byl schválen ve výši 179 miliard korun. Nyní jsou potřeba další finanční prostředky na udržení stávajících závazků v plánu, zejména kvůli inflaci a také provedení změn některých milníků a cílů. Na dokrytí těchto potřeb plánujeme využít cca 11 miliard korun z dodatečných prostředků, které nám EU poskytne na základě dopočtu původní alokace.“popisujeministr Síkela.

Česká republika letos obdržela první platbu z Národního plánu obnovy. Jde skoro o miliardu euro, tedy přibližně o 22 miliard korun. Z této platby budou proplaceny projekty zaměřené například na digitalizaci nebo vzdělávání. Podrobnosti jsou v této TZ.

RRF (z angl. Recovery and Resilience Facility, Nástroj na podporu oživení a odolnosti) je součástí strategie hospodářské obnovy EU po pandemii covidu-19. Zahrnuje prostředky na oživení ekonomiky, na ekologickou a digitální transformaci. RRF vstoupil v platnost v únoru 2021. Členské státy EU, které chtějí využít podpory z tohoto nástroje, předkládají Evropské komisi své plány obnovy a odolnosti. Každý plán stanoví reformy a investice, které mají být provedeny do konce roku 2026. Evropská komise dává v RRF k dispozici 723,8 mld. eur které bude rozdělovat ve formě půjček a grantů. Další informace o aktuálním dění, vypsaných výzvách či stavu plnění Národního plánu obnovy jsou na www.planobnovycr.cz.