Jednotlivé kroky zahrnují boj proti tepelným ostrovům pomocí rozšiřování zelených ploch a tzv. ochlazovacích opatření až po redukci CO2 prostřednictvím elektromobility, snižování množství odpadu a účinného získávání energie.
„Vídeň je už mnoho let vzorovým městem v oblasti ochrany klimatu. Tímto programem ukazujeme, že Vídeň se ochranou životního prostředí zabývá dlouhou dobu a zavedla již řadu opatření – a zavádí další“, sdělil vídeňský starosta Michael Ludwig.
Vysoké klimatické cíle u elektřiny, tepla a odpadu
Základem vídeňské cesty k uhlíkově neutrálnímu městu je „inteligentní prosíťování“ v oblasti elektřiny, tepla, dopravy a zpracování odpadu. Proto se chce město zaměřit na rozvoj udržitelnosti městské společnosti Wien Energie.
1,2 miliard eur poputuje na výstavbu obnovitelné energie – mimo jiné prostřednictvím výstavby nových fotovoltaických elektráren, solárních zařízení na veřejných budovách nebo pomocí větrných elektráren či navýšení produkce vodní energie.
Vedle toho se Vídeň zaměřuje na chytré projekty, jako například využití tepla z čistírny odpadních vod pro vytápění 106 000 domácností způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí.
Ještě šetrnější doprava k životnímu prostředí
U veřejné dopravy plánuje město rozvoj stávající sítě MHD. Počet autopendlerů chce Vídeň do roku 2030 snížit o polovinu a tramvajovou sít má město v plánu rozšířit i za hranice města do spolkové země Dolní Rakousko – konkrétně do měst Schwechat nebo Großenzersdorf.
Vyprodukovaný vodík společností Wien Energie má v budoucnu pohánět autobusy na vodíkový pohon dopravního podniku Wiener Linien. Testovací provoz se chystá již na rok 2020.
Výstavba sítě dobíjecích stanic v městě má pomoci k navýšení elektromobility ve městě. Počet dobíjecích stanic ve Vídni by se měl zdvojnásobit na 2 000. Do budoucna by měl být kromě MHD zaveden elektrický pohon i u taxi vozidel.
Pod heslem zero waste chce město v zájmu ochrany klimatu usilovat o snižování množství odpadu a co nejméně plýtvat jídlem. Z kuchyňského odpadu už nyní vzniká v bioplynové stanici Simmering plyn pro vytápění. Ze střednědobého hlediska by měla bioplynová stanice svůj výkon zdvojnásobit a teplem zaopatřit 900 vídeňských domácností.
Boj proti tepelným ostrovům
Aby se Vídeň vyhnula vzniku tepelných ostrovů, plánuje vedení města různá místa přetvořit v parky a zelené plochy. Kde není možné vysadit nové stromy, tam se odstraní beton a místa nechá město ozelenit.
Ve Vídeňském lese vyroste v roce 2020 okolo 8 000 hektarů lesa v rámci doposud největší akce sázení stromů „Les mladých Vídeňanů“. Mladí obyvatelé Vídně vysazovali doposud 10 000 sazenic ročně. Více stromů se ale objeví i v ulicích rakouské metropole. 4 500 nových stromů doplní stávajících 500 000 alejních stromů.
Vedle 1 000 nových fontánek s pitnou vodou dá v následujících měsících město do ulic dalších 100 mlhových sprch a 100 nástavců s mlhovými sprchami na hydranty na obzvláště horkých místech. Jako příklad slouží revitalizace Esterházyho parku na tzv. Cooling-Park s vodními fontánami a mlhovou sprchou.
Foto:© Filmspektakel
Komentáře