Velká dešťovka: dotace pro obce zefektivní hospodaření se srážkovou vodou

| autor: Hana Tomášková| zdroj: OPŽP0

dest.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

S účinností od 21. září rozšiřuje SFŽP ČR okruh oprávněných žadatelů a zároveň aktualizuje specifická kritéria přijatelnosti u 144. výzvy Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Z této dotační výzvy mohou obce a další veřejné subjekty čerpat prostředky na efektivnější využívání srážkových vod, zvýšení retenčního potenciálu vodních toků a zajištění povodňové ochrany obcí.

Aktualizace 144. výzvy spočívá v úpravě platnosti verze Pravidel pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP 2014–2020 na verzi č. 26. Nově dochází k rozšíření okruhu oprávněných žadatelů o veřejnoprávní instituce a obchodní společnosti, které jsou ze 100 % vlastněné veřejným subjektem. Rovněž byla upravena specifická kritéria přijatelnosti, kdy je možné podpořit hospodaření se srážkovými vodami také u komerčně využívaných budov a objektů, pokud jsou ve vlastnictví oprávněných žadatelů.

Příjem žádostí o podporu je otevřen do 11. ledna 2021.

Popis podporovaných aktivit:

• Podporovaná aktivita 1.3.1: Zprůtočnění nebo zvýšení retenčního potenciálu koryt vodních toků a přilehlých niv, zlepšení přirozených rozlivů
  • Podporovaná aktivita 1.3.2: Hospodaření se srážkovými vodami v intravilánu 
  • Podporovaná aktivita 1.3.3: Obnovení, výstavba a rekonstrukce, případně modernizace vodních děl sloužící povodňové ochraně

Oprávnění žadatelé:

- kraje,

- obce,

- dobrovolné svazky obcí,

- organizační složky státu,

- státní podniky,

- státní organizace,

- veřejné výzkumné instituce a výzkumné organizace podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů, pokud jsou veřejnoprávními subjekty,

- městské části hl. města Prahy,

- příspěvkové organizace,

- vysoké školy a školská zařízení,

- veřejnoprávní instituce * ,

* Projektové žádosti tohoto typu žadatele budou předkládány Výběrové komisi až po schválení související revize Programového dokumentu OPŽP 2014-2020 ze strany Evropské komise.

Aktualizované znění 144. výzvy najdete zde.