Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

V jihlavských lesích se bojuje s kůrovcem

| autor: Jihlava0

V jihlavských lesích se bojuje s kůrovcem

Situace v městských lesích je dynamická, cena dřeva se vrátila na počátek 90. let minulého století, říká jejich šéf Václav Kodet

Vedení města v čele s primátorkou Karolínou Koubovou se minulý týden na vlastní oči přesvědčilo o tom, jak se pokračující kůrovcová kalamita aktuálně podepisuje na stavu městských lesů, respektive na tom, co z nich ještě zbylo.

 „V současné době je dokončeno první rojení kůrovce a začíná žít v čerstvě napadených stromech. V tuto chvíli náš venkovní personál rozhoduje o tom, jak moc se nám podaří kůrovcovou kalamitu zpomalit. Jde o to, že čerstvě napadené stromy je nutné vyhledat a do vylítnutí kůrovce vytěžit a asanovat, buď chemicky či mechanicky. Podle vývoje počasí odhaduji, že na to máme cca čtyři týdny,“ popsal aktuální situaci v městských lesích vedoucí Správy městských lesů Jihlava Václav Kodet.

SML podle něj řeší stále palčivější otázku kam s napadeným dřevem. „V situaci, kdy cena dřeva neustále klesá a o některé sortimenty není zájem vůbec, budeme muset volit i odvoz dříví z lesa na náhradní skládky, což celou výrobu ještě zdražuje,“ konstatoval šéf jihlavských lesníků. V některých nepřístupných místech v souladu z opatřením obecné povahy Ministerstva zemědělství v tuto chvíli pracovníci SML ponechávají mrtvé souše stát a soustředí se přednostně na boj s živým kůrovcem v čerstvě napadených stromech.

„Kalamita je v plném proudu a na vykácené holiny po kůrovci je velmi smutný pohled. Jsem ale ráda, že máme v čele městských lesů odborníka, který dělá vše pro to, aby ekologické i ekonomické dopady byly co možná nejnižší. Lesy už nebudou takové, jak je známe. Sázíme modříny, buky, duby, javory, jedle a smrky samozřejmě také do oplocených úseků. Kvůli skladbě lesa zůstanou oplocenky i deset let, aby les mohl vzrůst a nezničila ho zvěř,“ sdělila během prohlídky lesů primátorka Jihlavy.

V městských lesích je kůrovcovou kalamitou nejvíce ze sedmi lesních úseků postižen lesní úsek Zborná, Bílý Kámen a Bradlo. Jedná se o nižší polohy kolem řeky Jihlavy a jejich přítoků, kde se nedostatek vody projevuje nejdrastičtěji.  V loňském roce bylo vytěženo cca 50 000 m3 kůrovcového dříví a v letošním roce do konce května už 45 000 m3 kůrovcového dříví. „Za oba roky 2018 a 2019 odhaduji, že budeme mít vytěženu možná i pětiletou těžbu,“ doplnil Kodet.
Největší ztrátou pro SML a potažmo i pro město je ztráta z ceny surového dříví realizovaném na trhu. Meziročně totiž klesly ceny o 47 % a zatímco například mzdy mezitím narostly o 7%. Nyní SML prodává dřevo za ceny z roku 1992.

„Pro zmírnění následků kalamity děláme všechno, co se dá. Minimalizujeme náklady a hledáme nové trhy a obchodní partnery, kde se dá ještě prodat dříví nad výrobní náklady,“ uzavřel Kodet.

Foto: ilustrační/ archiv redakce 

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert