Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Třídění odpadu v obcích může být hračka

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Dopner0

dopner.png
zdroj: Dopner

Nové recyklační cíle, které se budou každým rokem navyšovat, směřují ke konci skládkování v roce 2030. Změny v odpadovém zákonu nutí obce zaměřit více pozornosti na míru třídění odpadu ve svém regionu. Řešením je dostatek odpadových nádob v komfortní docházkové vzdálenosti pro občany.

Osvěta občanů

Správné a důsledné třídění odpadu na jednotlivé složky a jejich shromažďování na příslušná místa a do příslušných nádob v určených termínech je základním předpokladem pro úspěšné a efektivní provozování systému nakládání s komunálním odpadem.

Občané musí být informováni, jak správně vytřídit jednotlivé složky ze svého odpadu a kam je odložit.

Orientaci obyvatelům usnadňují barevné popelnice či kontejnery na tříděný odpad.

Systémy třídění odpadu pro domácnosti

  • sběr odpadu do sběrných hnízd, která jsou rozmístěná po obci – občané zde většinou mají k dispozici kontejnery na sklo, plast, papír i bioodpad
  • sběr odpadu ode dveří ke dveřím (door to door) – jedná se o adresný sběr odpadů, kdy občané třídí odpad ve své domácnosti a odkládají ho např. do separačních nádob umístěných přímo před svým domem.

V případě adresného sběru odpadů se zvyšuje motivace občanů ke třídění odpadu. Nicméně u obou systémů je klíčové motivovat občany ke snižování produkce směsného komunálního odpadu.

Povinnosti obcí

Obce jsou povinny zajistit, aby odděleně soustřeďované složky komunálního odpadu tvořily v letech 2025 – 2029 alespoň 60 %, v letech 2030 – 2034 alespoň 65 % a od roku 2035 alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů, kterých je v daném roce obec původcem.

Ke splnění těchto cílů je nutné navýšit množství vytříděných odpadů. Vhodné je zaměřit se zejména na důkladné vytřídění bioodpadů, které v současné době tvoří někde až polovinu směsného komunálního odpadu.

Lepší separaci odpadů lze napomoci také zajištěním dostatečného počtu vhodných nádob na vytříděné odpady v obci.

Popelnice

Pro menší domácnosti a domky společnost Dopner nabízí 120 litrová popelnice. Pro větší rodiny, bytové domy, nebo menší firmy je vhodná větší 240 litrová popelnice.

Plastové popelnice na komunální odpad jsou volbou číslo jedna, ovšem není od věci zvážit i pořízení popelnice plechové na komunální odpad. Ta si bez problému poradí se žhavým popelem, což ocení majitelé krbů, kamen nebo otevřených ohnišť.

Kontejnery

Kontejnery umístěné ve sběrných hnízdech musí být dostatečně velké a odolné. Manipulace s nimi musí být jednoduchá, aby třídící občany neodradila. Dopner nabízí plastové kontejnery na tříděný odpad s praktickým dvojitým víkem, které je možné celé posunout dozadu, nebo snadno odklopit pouze jeho vrchní část. Za účelem vyšší bezpečnosti jsou kontejnery vybaveny dvěma brzděnými kolečky.

Je také možné vybrat si mezi zvonovýmiskolaminátovými kontejnery nebo plastovými zvonovými kontejnery na odpad. Tyto nádoby vynikají dlouhou životností. Mají decentní vzhled, takže se hodí jak na vesnice, tak i do města.

V obcích najdou své místo také vysoce odolné kovové kontejnery. Jejich povrch je pozinkovaný a objem dosahuje až 1 100 l. Pro velkoobjemový odpad se nejlépe hodí velkoobjemové kontejnery s nejčastější velikostí - kontejnery 10 m3, kontejnery 20 m3 nebo kontejnery 40 m3. Lze však objednat i individuální velkoobjemový kontejner na míru.

Odpovědné zacházení s odpady

Vhodně nastavený systém odpadového hospodářství usnadní obcím samotné nakládání s odpady a ušetří samosprávám finance. Náklady na likvidaci odpadu skládkováním porostou, je proto třeba zajistit co nejvyšší míru vytříděnosti odpadů. Samotná separace odpadu přitom není obtížná.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert