Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Toaleta není černá díra, která vše pohltí

| autor: Hana Tomášková0

Toaleta není černá díra, která vše pohltí

Osvěta se šíří, ubrousky přesto končí v čistírnách

Dříve lidé často nevěděli, že vlhčené ubrousky se ve vodě nerozpustí, protože jsou vyráběny z netkané celulózy s dlouhými vlákny a částečně i z plastů. Informace o tom, co nepatří do kanalizace, se však mezi veřejnost již rozšířily. Přesto však ubrousky dál končí ve stokové síti. Přitom mohou vážně poškodit zařízení čistíren odpadních vod a vodohospodářům značně komplikují práci.

Přispívají k ucpání kanalizačního potrubí, zejména když se na ně nabalí tuky z kuchyně a vytvoří tak tzv. tukovec (fatberg). Kuchyňské tuky, které skončí vylitím do dřezu nebo toalety, v chladnějším prostředí ztuhnou a nabalí na sebe vše, co končí v kanalizaci – vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, kuchyňské zbytky a někdy i použité dětské pleny.

Vážně by vás napadlo spláchnout roušku do záchodu?

V současné době přibyly k problematickým složkám v kanalizačních sítích i jednorázové roušky nebo rukavice. Přitom jejich likvidace není nijak náročná.

Roušky, rukavice, respirátory atd. se pouze vloží do plastového sáčku, který se musí pevně uzavřít a vhodit do pytle na směsný odpad, který je před vložením do odpadové nádoby nutné také uzavřít. Přesný postup najdete zde.

Pracovníci ve vodárenství v první linii

Vodárenské společnosti musely upravit režim práce, doplnit ochranné pomůcky a omezit některé činnosti. Musí vycházet z toho, že virus se vyskytuje v odpadních vodách. Zejména při práci na území s vysokým výskytem nakažených hrozí pracovníkům větší riziko než obvykle.

Je proto nutné, abychom jim my ostatní, kteří využíváme jejich služeb, tuto záslužnou práci ještě více neztěžovali a zbavovali se svých odpadů náležitým způsobem.

A nebylo by na škodu, kdyby nám to zůstalo i v době pokoronavirové.Foto: ilustrační/ Pixabay/ koláž Canva, redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS