Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Toaleta není černá díra, která vše pohltí

| autor: Hana Tomášková0

Toaleta není černá díra, která vše pohltí

Osvěta se šíří, ubrousky přesto končí v čistírnách

Dříve lidé často nevěděli, že vlhčené ubrousky se ve vodě nerozpustí, protože jsou vyráběny z netkané celulózy s dlouhými vlákny a částečně i z plastů. Informace o tom, co nepatří do kanalizace, se však mezi veřejnost již rozšířily. Přesto však ubrousky dál končí ve stokové síti. Přitom mohou vážně poškodit zařízení čistíren odpadních vod a vodohospodářům značně komplikují práci.

Přispívají k ucpání kanalizačního potrubí, zejména když se na ně nabalí tuky z kuchyně a vytvoří tak tzv. tukovec (fatberg). Kuchyňské tuky, které skončí vylitím do dřezu nebo toalety, v chladnějším prostředí ztuhnou a nabalí na sebe vše, co končí v kanalizaci – vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby, kuchyňské zbytky a někdy i použité dětské pleny.

Vážně by vás napadlo spláchnout roušku do záchodu?

V současné době přibyly k problematickým složkám v kanalizačních sítích i jednorázové roušky nebo rukavice. Přitom jejich likvidace není nijak náročná.

Roušky, rukavice, respirátory atd. se pouze vloží do plastového sáčku, který se musí pevně uzavřít a vhodit do pytle na směsný odpad, který je před vložením do odpadové nádoby nutné také uzavřít. Přesný postup najdete zde.

Pracovníci ve vodárenství v první linii

Vodárenské společnosti musely upravit režim práce, doplnit ochranné pomůcky a omezit některé činnosti. Musí vycházet z toho, že virus se vyskytuje v odpadních vodách. Zejména při práci na území s vysokým výskytem nakažených hrozí pracovníkům větší riziko než obvykle.

Je proto nutné, abychom jim my ostatní, kteří využíváme jejich služeb, tuto záslužnou práci ještě více neztěžovali a zbavovali se svých odpadů náležitým způsobem.

A nebylo by na škodu, kdyby nám to zůstalo i v době pokoronavirové.Foto: ilustrační/ Pixabay/ koláž Canva, redakce archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert