Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Teplofikace centra Hradce Králové pokračuje i letos

| zdroj: Tepelné hospodářství Hradec Králové0

THHK_Klicperova
zdroj: thhk.cz

Po loňském rozšíření distribuční sítě dálkových rozvodů tepla v historickém centru Hradce Králové se archeologové i stavbaři do okolí Velkého náměstí vrátí i letos. V plánu mají položit další metry potrubí, které umožní připojit k síti další žadatele v srdci starého Hradce.

Další etapa teplofikace historického centra je příspěvkem k čistějšímu ovzduší a k posilování nezávislosti města na dodávkách zemního plynu při současném větším využití dálkově dodávaného tepla, které je v Hradci Králové téměř nejlevnější v České republice.

„Dálkové dodávky tepla z vysokoúčinné výroby elektřiny a tepla v opatovické elektrárně jsou v našem městě nejrozšířenějším druhem vytápění. Vedle dlouhodobé cenové udržitelnosti spočívá jejich výhoda i v ekologičnosti, kdy se z centra měst vytěsňuje znečištění ovzduší emisemi z lokálních topenišť. Věřím, že práce budou i letos postupovat co nejrychleji a přinesou obyvatelům i návštěvníkům co nejmenší omezení,“ říká Jiří Seidler, předseda představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové, městského dodavatele tepla, který je současně i investorem stavby.

Zatímco v loňském roce se práce týkaly značnou měrou ulice Klicperova, Radoušova a Úzká a také Velkého náměstí, letos se hlavně dotknou ulic Dlouhá, Zieglerova a V Kopečku.

„Letošní investice do rozšíření rozvodů tepla v historickém centru města by se měla pohybovat kolem 16 milionů korun. Na první pohled bude rozsah prací menší, ale s ohledem na to, že se pohybujeme v historickém centru a musíme postupovat podle požadavků archeologického záchranného průzkumu a odboru památkové péče, vyžádají si práce opět delší časový úsek. Jako minulý rok, i letos uděláme maximum pro to, aby způsobená omezení chodcům, cyklistům i řidičům byla co nejmenší. Přesto bych je všechny rád požádal o trpělivost a omluvil se za způsobené omezení komfortu života,“ avizuje Petr Juránek, místopředseda představenstva Tepelného hospodářství Hradec Králové.

Loňské práce trvaly od dubna do konce listopadu a vyžádaly si investici ve výši bezmála 35 milionů korun. Letošní plán počítá opět se zahájením v dubnu a vyklizením staveniště koncem října. Příznivci tradičního divadelního festivalu, který se koná koncem června, nemusejí mít však obavy z komplikací: stejně jako vloni, i letos je počítáno s přestávkou stavebních prací v tomto termínu. 

Etapa teplofikace historického centra realizovaná v roce 2023 přinesla vedle 1,2 kilometrů nově položeného potrubí především možnost připojení k ekologičtějšímu i bezpečnějšímu zdroji tepla bytovým domům i veřejným budovám, mezi kterými nechybělo Klicperovo divadlo, stará radnice či objekt bývalé knihovny v Tomkově ulici. Spokojeni byli také hradečtí archologové – jejich výzkum ve výkopech přinesl řadu cenných poznatků o minulosti místa s nejstarším osídlením.

„Díky rozsahu stavebních prací jsme se dostali nejen do míst samotného středověkého města, ale i někdejší akropole, areálu minoritského kláštera či do hradebního obvodu. Nejstarší nálezy můžeme datovat do 9. až 10. století," uvedl archeolog hradeckého muzea Radek Bláha. Archeologové budou na stavbě přítomni i letos, podle nich lze očekávat další zajímavé nálezy, které napoví opět o něco víc o životě na hradeckém návrší v dávno minulých časech.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert