Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Teplo v Hradci Králové zdraží, důvodem je růst ceny z Opatovic

| zdroj: Hradec Králové0

Opatovice_power_plant_from_air_K2_-2
zdroj: wikimedia.org

Všudypřítomný růst cen dopadne od nového roku i na dodávky tepla a teplé vody v Hradci Králové. Typická zdejší domácnost si měsíčně připlatí stokoruny, teplo zde i přesto zůstane takřka nejlevnější v celé republice.

Dodávky tepla a teplé vody v krajském městě zajišťuje městem vlastněná společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové (THHK). Ta přitom teplo nakupuje od Elektráren Opatovice.

„Náš dodavatel nám nyní oznámil růst ceny o 28,5 %, ve kterém se podle Elektráren Opatovice zrcadlí mimo jiné i dopady vládního konsolidačního balíčku. Na úrovni představenstva a dozorčí rady naší společnosti jsme přijali opatření, kterým alespoň část navýšení ceny pokryjeme z vlastních prostředků, jež jsme vytvořili zefektivněním našeho fungování v předešlém období. Našim odběratelům tak od 1. ledna budeme účtovat cenu 815 Kč včetně DPH za GJ tepla, což znamená meziroční nárůst o 25 %. Vyjádřeno v penězích lze říct, že typická hradecká domácnost s průměrnou spotřebou 25 GJ si měsíčně připlatí přibližně 360 korun," vysvětluje předseda představenstva THHK Jiří Seidler a doplňuje, že cena tepla v Hradci Králové dlouhodobě zůstává hluboko pod republikovým průměrem, který v letošním roce činil přibližně 1200 Kč bez DPH za GJ.

Před rokem v Hradci Králové teplo zdražovalo pouze o 4,8 %, zatímco ve většině měst šly ceny nahoru o násobky tohoto zvýšení. Nárůst ceny THHK vztahující se k předchozímu dvouletí 2022-23 přitom kryje očekávanou inflaci za toto období.

Dodávky tepla nyní zdražují napříč Českou republikou. Například v Plzni, kde teplárnu provozuje stejný holding jako Elektrárny Opatovice, se navyšovalo o 28,3 %. na výsledných 819 Kč. V sousedních Pardubicích cena stoupne na 821 Kč, v Českých Budějovicích dosáhne 840 Kč, v Liberci bude činit dokonce 1.198 Kč a v Brně 1.199 Kč. Hradec Králové tak i v roce 2024 zůstane v ohledu ceny dodávek tepla nadále prakticky nejlevnějším ve srovnání s ostatními krajskými městy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert