Teplice zásadně rozšiřují projekt třídění kuchyňských odpadů

| zdroj: Teplice0

zdroj: teplice.cz

Akce, která nemá v České republice obdoby. Tou je rozšíření třídění kuchyňských odpadů v Teplicích na bezmála tři tisíce domácností, které proběhlo během druhého dubnového týdne. Teplice se tak staly jedním z největších měst, které novinku do svého odpadového hospodářství zavádí.

V dubnu proběhlo, za pomoci partnera projektu - společnosti JRK, rozšíření třídění odpadů z kuchyní o téměř tisíc bytů. Do projektu tak bylo zapojeno kolem 3000 bytů. Díky projektu se již nyní vybralo přes 75 tun odpadu a se zapojením dalších domácností bude toto číslo strmě stoupat. Projekt ukazuje, jak lze kuchyňský odpad znovu využít a zároveň snížit množství odpadu vyváženého na skládku. Nyní se uskutečnila v Teplicích již čtvrtá fáze projektu.

Směsného odpadu výrazně ubude

„Díky projektu na sběr kuchyňského odpadu jsme zaznamenali významné změny v přístupu občanů k odpadům. Lidé si více uvědomují, kam co patří a co se s odpadem dále stane," říká první náměstek primátora Teplic a senátor Hynek Hanza a zmiňuje i další plány: „Naším hlavním cílem je motivovat občany k odpovědnému nakládání s odpady. Toho chceme dosáhnout rozšířením možností třídění a zkrácením vzdáleností k separačním nádobám na jednotlivé komodity, aby měli obyvatelé co nejlepší podmínky pro třídění.“

„Pokud se míra třídění bude nadále zvyšovat a v komunálním odpadu budou pouze materiály, které nelze vytřídit, pak bude systém bezplatného sběru a likvidace odpadu pro občany města udržitelný i do budoucna,“ dodává.

Z kuchyně do kompostárny

A jak v Teplicích nový projekt funguje? Občané v domácnostech třídí zbytky z kuchyně. K tomu jim slouží speciální sety na třídění kuchyňského odpadu. Samotný odpad pak putuje na kompostárnu, kde se za několik týdnů přetvoří na kvalitní kompost. Novinkou je i zavedení polopodzemních kontejnerů, jejichž využití zvýší efektivitu nakládání s těmito odpady. Přinesou totiž podstatně větší objem než běžné nádoby na odpady. Na rozšíření projektu se společně s městem a realizační společností JRK podílí i Ústecký kraj, který na projekt poskytuje peníze z dotačního programu pro zlepšování odpadového hospodářství měst a obcí Ústeckého kraje.