Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Teplice zásadně rozšiřují projekt třídění kuchyňských odpadů

| zdroj: Teplice0

Image
zdroj: teplice.cz

Akce, která nemá v České republice obdoby. Tou je rozšíření třídění kuchyňských odpadů v Teplicích na bezmála tři tisíce domácností, které proběhlo během druhého dubnového týdne. Teplice se tak staly jedním z největších měst, které novinku do svého odpadového hospodářství zavádí. 

V dubnu proběhlo, za pomoci partnera projektu - společnosti JRK, rozšíření třídění odpadů z kuchyní o téměř tisíc bytů. Do projektu tak bylo zapojeno kolem 3000 bytů. Díky projektu se již nyní vybralo přes 75 tun odpadu a se zapojením dalších domácností bude toto číslo strmě stoupat. Projekt ukazuje, jak lze kuchyňský odpad znovu využít a zároveň snížit množství odpadu vyváženého na skládku. Nyní se uskutečnila v Teplicích již čtvrtá fáze projektu.

Směsného odpadu výrazně ubude

„Díky projektu na sběr kuchyňského odpadu jsme zaznamenali významné změny v přístupu občanů k odpadům. Lidé si více uvědomují, kam co patří a co se s odpadem dále stane," říká první náměstek primátora Teplic a senátor Hynek Hanza a zmiňuje i další plány: „Naším hlavním cílem je motivovat občany k odpovědnému nakládání s odpady. Toho chceme dosáhnout rozšířením možností třídění a zkrácením vzdáleností k separačním nádobám na jednotlivé komodity, aby měli obyvatelé co nejlepší podmínky pro třídění.“

„Pokud se míra třídění bude nadále zvyšovat a v komunálním odpadu budou pouze materiály, které nelze vytřídit, pak bude systém bezplatného sběru a likvidace odpadu pro občany města udržitelný i do budoucna,“ dodává.

Z kuchyně do kompostárny

A jak v Teplicích nový projekt funguje? Občané v domácnostech třídí zbytky z kuchyně. K tomu jim slouží speciální sety na třídění kuchyňského odpadu. Samotný odpad pak putuje na kompostárnu, kde se za několik týdnů přetvoří na kvalitní kompost. Novinkou je i zavedení polopodzemních kontejnerů, jejichž využití zvýší efektivitu nakládání s těmito odpady. Přinesou totiž podstatně větší objem než běžné nádoby na odpady. Na rozšíření projektu se společně s městem a realizační společností JRK podílí i Ústecký kraj, který na projekt poskytuje peníze z dotačního programu pro zlepšování odpadového hospodářství měst a obcí Ústeckého kraje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj