Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Technické služby Jeseník provozují multikomoditní sběr již 15 let

| autor: Hana Tomášková0

TS Jeseník
zdroj: TS Jeseník

Region Jeseník tvoří 5 měst a 19 obcí. Dohromady má 37 tisíc obyvatel. Odpady zde třídí již od roku 1991. Sběr směsného komunálního odpadu i tříděných komodit zajišťují Technické služby Jeseník. Funguje tu multikomoditní sběr, kdy se kovy, nápojové kartony a plasty třídí společně do žlutých nádob.

Co je multikomoditní sběr

Jedná se o sběr více druhů odpadů do jednoho separačního kontejneru.

Třídění na Jesenicku

Dříve měla každá komodita svůj kontejner. Kov se v regionu sbíral samostatně až do roku 2007. Před předáním smluvnímu partnerovi se musel očišťovat od příměsí, protože v kontejnerech často končil i textil a další nepatřičné složky.

Z ekonomického hlediska šlo o nevýhodný sběr, kontejnery byly málo využívané. V průměru se na jednu obec zaplnil jeden kontejner za měsíc. Proto se přistoupilo k náhradnímu řešení.

Vícekomoditní sběr

Od ledna 2008 se u kovů přistoupilo na multikomoditní sběr. Třídily se nejprve společně s papírem. Kontejnery na kov byly přeznačeny a začaly se využívat na separaci čirého skla.

Před samotnou realizací musela proběhnout osvěta občanů. Se změnami v třídění odpadů byla veřejnost seznámena pomocí letáčků.

„Zpočátku panovaly obavy, že by kovový odpad mohl papír znečistit a znehodnotit,“ přibližuje situaci Stanislav Jati, vedoucí provozu odpadového hospodářství Technických služeb Jeseník. Očekávaly se potíže především u obalů od masných výrobků, kde se předpokládalo určité znečištění. Ale vše fungovalo bez problémů.

K další změně došlo od ledna 2017, kdy byly kovy odebrány ze společného sběru s papírem a začaly se sbírat společně s plasty a nápojovými kartony do žluté popelnice. Změnu opět doprovázela osvětová kampaň pro občany.

Jeseník změna separace2017

Třídící linka

TS Jeseník disponují třídící linkou. „Kovy odloučí magnetický separátor. Šikmým rukávem pak padají pod třídící podestu do kontejneru,“ upřesňuje proces dotřiďování Stanislav Jati. Magnet zlepší výtěžnost, ale pochytá i nežádoucí odpad, takže ruční dotřídění je potřeba. Také hliník se musí vybrat ručně. Vytříděné složky jsou slisovány do balíků a odeslány k dalšímu zpracování.

Multikomoditní systém sběru funguje díky propojení svozů a třídící linky. Provoz dává smysl i po ekonomické stránce, kde nejnáročnější je dotřiďování odpadů.

Dotřiďování je pro třídící linky zohledněno i v rámci odměn od AOS EKO-KOM. „Má to motivovat třídící linky, aby separovaly minoritní komodity, které jsou sbírány s tou nosnou,“ upřesňuje Petr Pichler ze společnosti EKO-KOM.


Přečtěte si také:

Vytříděnost plechovek roste i díky vícekomoditnímu sběru

Je hliníková plechovka ideální obal na nápoje?


Evidence odpadů

Každé auto s odpadem se váží a provede se prvotní evidence hmotnosti odpadu ze žlutých kontejnerů. Po vytřídění se provádí samostatná evidence hmotnosti nápojových kartonů a hmotnosti kovů. Výsledná evidence hmotnosti plastů se upraví snížením o skutečné hmotnosti nápojových kartonů a kovů.

Roční průměrné množství odpadu z obcí:

43 tun magnetických kovů, což tvoří 5 % sběru

7,5 tun hliníkových plechovek, tedy 0,9 % sběru

18 tun nápojových kartonů, tedy 2 % sběru

800 tun plastů, které s 92,1 % sběru dominují

Nejisté investiční prostředí zmrazuje plány na modernizaci

Vzhledem k uvažovaným změnám v legislativě v oblasti změn v zálohování PET lahví a plechovek je současná situace pro investování nepřehledná. „Zatím modernizace linky není v plánu,“ uzavírá Stanislav Jati.

Třídění kovů

Hliník a ocel jsou vysoce recyklovatelné materiály. Mohou být recyklované bez jakékoli ztráty kvality, takže je možné používat je opakovaně. Lze tak významným způsobem ušetřit suroviny a energie.

Zdroj: Stanislav Jati, vedoucí provozu odpadového hospodářství Technických služeb Jeseník, konference Odpady a obce 2023.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert