Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Je hliníková plechovka ideální obal na nápoje?

| autor: Milan Havel, Arnika, program Toxické látky a odpady0

plechovka4.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Pokud se pokoušíme správně odpovědět na otázku položenou v názvu tohoto příspěvku, je třeba si uvědomit řadu faktorů, které se obvykle hodnotí analýzou celého životního cyklu, kdy současně je třeba porovnat i vhodné alternativy, včetně způsobu, jak se s nimi nakládá poté, co se stanou s odpadem.

Ideální je mít takovou studii za ČR, případně stát, kde se plechovky hodně a ve velkém používají. Mezi takové státy patří například USA, Velká Británie či Německo. Právě v USA byla v roce 2021 zveřejněna analýza nakládání s hliníkovými plechovkami. Jaká fakta z ní vyplývají?

Na výrobu 1000 ks hliníkových plechovek z primárních surovin a jejich recyklaci je třeba cca 3649 MJ primární energie, na výrobu 1000 ks hliníkových plechovek z recyklátu a jejich recyklaci je třeba 758 MJ primární energie. Z poměru uvedených dat vyplývá, že ztráta energie při recyklaci hliníkových plechovek představuje v zemích, kde to má tradici a technologické vybavení cca 20 %. V ČR, kde se slisované plechovky v menším množství přidávají do tavících pecí bude tato ztráta ještě vyšší. V žádném případě nelze počítat s úsporami 90-95 %, jak uvádí některé zdroje (nezahrnují celý životní cyklus).

Významným faktorem pro ČR je i to, že to není tradiční obal. ČR má podle dat Eurostatu jednu z nejnižších úrovní recyklace hliníkových obalů v EU (kolem 20 % v roce 2019). Nová legislativa požaduje 35 % recyklace hliníkových obalů v roce 2025. To jsou mnohem menší čísla než zemích, kde mají hliníkové plechovky tradici. I z těchto důvodů považuji za stále za platné výsledky LCA studie nápojových obalů z roku 2010, kde hliníkové plechovky jako nápojový obal dopadly nejhůře. S jejich uváděním na trh by proto měla být řešena jejich recyklace. Recyklací by šlo jejich dopad snížit, vratné láhve však považuji stále za obal lepší.


Zdroje informací:

LCA studie hliníkových plechovek v USA v roce 2021: https://sphera.com/research/life-cycle-assessment-of-north-american-aluminum-cans/

LCA studie nápojových obalů v ČR z roku 2010: http://lca-cz.cz/projekt-lca/download/Publikace_LCA_napojovych_obalu.pdf

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert