Technické služby Benešov mění odpadové nádoby a osazují je čipy

| autor: Hana Tomášková0

ts benešov1
zdroj: TS Benešov

Technické služby Benešov vyměňují domácnostem nádoby na odpad. Popelnice doplňují čipy a získávají tak přesnou evidenci vývozů. Jde o jeden z kroků, který přináší nejen možnost optimalizace svozových tras, ale také přispívá ke snižování produkce směsného komunálního odpadu.

Technické služby Benešov dodávají občanům vlastní popelnice na SKO

Město Benešov má vlastní technické služby, což přináší možnosti, jak účinně pracovat na plnění legislativních požadavků a připravit se na nadcházející povinnosti.

„V současné době dobíhá ještě poslední etapa výměny nádob na komunální odpad. Měníme nádoby zatím pouze u občanů. Výměna probíhá čtvrtým rokem, rozdělujeme si finanční zátěž. Důvodem výměny je následné osazování čipy. Občanům se výměnou zjednoduší manipulace, neboť spousta nádob byla ještě plechových. Dalším důvodem, a to bylo zejména i u našich dalších zákazníků-obcí, kde se hojně využívala tuhá paliva na topení, tak výměnou za plastové se i trochu chráníme proti zahoření odpadu ve svozovém vozidle,“ upřesňuje důvody ke změně Bohumil Rataj, jednatel Technických služeb Benešov.

Motivací ke snižování produkce odpadu je pro domácnosti možnost výběru velikosti nádoby. „Nabízíme nádoby 120 l, 240 l a 80 l. Nejpreferovanější nádoba je zatím 120 l,“ říká Bohumil Rataj. Technické služby spolupracují s městem na osvětě veřejnosti v oblasti správného nakládání s odpady.

Sběrné dvory a třídící linka jako důležité faktory systému OH

Občané mohou využít k odkládání odpadu také dva sběrné dvory v Benešově. TS nabízí svoz maximálně 2 kusů velkoobjemového odpadu za symbolickou cenu 50 Kč občanům, kteří nemají možnost odpad do sběrného dvora dopravit.

Odpady svezené z domácností je nutné dále dotřídit. Na tzv. „dotřiďovací lince“ se roztřídí jednotlivé komodity podle jejich dalšího zpracování (recyklace) a zároveň se zde ručně odstraňují nežádoucí příměsi. Technické služby apelují na domácnosti, aby dbaly na správné třídění odpadů. Nežádoucí odpady mohou znehodnotit vytříděné komodity, které pak již není možné dále využít.

Sběr dat pomocí čipů

„Čipy, kterými osazujeme nádoby, sledujeme počty výsypů dané nádoby a také jsou data přenášena do vozidla, které bude volit nejvhodnější svozovou trasu,“ vysvětluje Bohumil Rataj.

Čipy kromě evidence výsypů umožňují identifikaci konkrétní nádoby a domácnosti, které patří. Odpady přestávají být anonymní, což má vliv na lepší kvalitu třídění.

„Poslední tři roky byly hodně turbulentní, vzhledem k pandemii covid, tudíž docházelo k nárůstu směsného odpadu z 3 900 t až na 4 400 t. U separovaného odpadu se u plastů držíme kolem průměru 300 t, u papíru dochází každoročně k nárůstu, z 362 t v roce 2020 na 383 t v roce 2022,“ přibližuje data jednatel technických služeb.

Změny v odpadovém hospodářství v roce 2023

Od 1. června 2023 mají právnické osoby a podnikající fyzické osoby možnost zapojit se do systému odpadového hospodářství města Benešov. Doposud si podnikatelé zajišťovali likvidaci odpadu sami, a to uzavřením písemné smlouvy s Technickými službami Benešov a zakoupením vlastních nádob na odpad nebo si sjednávali externího provozovatele odpadové služby. Zapojením živnostníků do systému chce město předejít nelegálnímu využívání odpadních nádob určených pro občany.

Plnění cílů

Volba velikosti odpadních nádob dává domácnostem možnost přehodnotit svou spotřebu a aktivně se podílet na snižování množství vyprodukovaného odpadu. Pomocí senzorů získávají technické služby a město data, díky kterým mohou hledat efektivnější systémy odpadového hospodářství. Kroky města i technických služeb vedou k plnění povinností uložených obcím.

Přečtěte si také:

Členové Sdružení komunálních služeb zajišťují servis pro téměř 1,9 milionu občanů