Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona s pozměňovacími návrhy Senátu. Připojí-li podpis prezident České republiky, začnou v energetice od příštího roku platit nová pravidla.
Zatímco spotřebitelé se dočkají větších práv, povinnosti přibydou dodavatelům energií a zejména energetickým zprostředkovatelům, nad kterými konečně získá dohled Energetický regulační úřadu (ERÚ).
Novela nabyde účinnosti od ledna příštího roku a od července se budou muset zprostředkovatelé registrovat na ERÚ. Registr bude veřejně přístupný a každý spotřebitel si bude moci jednoduše zkontrolovat, jestli zprostředkovatel, který se mu ozval, má potřebné oprávnění a splnil základní podmínky. Těmi budou například vzdělání, bezúhonnost či spolehlivost.
„Novelu energetického zákona, právě kvůli praktikám energetických šmejdů, kterým je potřeba zatnout tipec, považuji za jednu z priorit Ministerstva průmyslu a obchodu. Její schválení je úspěchem především pro spotřebitele. Lidé si mají nového dodavatele energií vybírat proto, aby uspořili na fakturách, ne proto, že se zúčastní netransparentní aukce, a pak jim někdo vyhrožuje mnohatisícovou pokutou. I když nejsem příznivcem přehnané regulace podnikání, takoví podnikavci nemají na trhu co dělat,“ říká Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu.
Energetické zprostředkovatele jako specifickou profesi zákon dosud vůbec neznal. Nemuseli se nikde zapisovat a neplatila pro ně žádná zvláštní pravidla. To, společně s boomem energetických aukcí, který přišel po roce 2017, vytvořilo podhoubí pro působení tzv. energetických šmejdů.
„Do roku 2017 pro nás byli zprostředkovatelé okrajovým tématem. V roce 2018 už jim náležela více než polovina ze spotřebitelských stížností, tedy přes sedm tisíc ročně. Přitom zprostředkovatelé doteď nespadali pod náš dozor, takže další stížnosti se kupily na České obchodní inspekci nebo u spotřebitelských organizací. Můžeme jen odhadovat, kolik lidí energetickým šmejdům ve skutečnosti naletělo, za poslední tři roky to byly přinejmenším desetitisíce,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.
„Kdyby záleželo na mně, novela byla přijata už dávno. Mnoho zákonodárců se baví rádo teoreticky o spotřebitelích, já hovořím přímo se spotřebiteli. Příběhy, které slyším o energetických aukcích, přitom bývají velmi smutné a k naštvání zároveň. Typicky v nich účinkuje senior, plané sliby, lži, desetitisícová sankce a neznalost, na koho se obrátit. Jsem rád, že se nám novelu povedlo protlačit ještě na sklonku volebního období této Sněmovny. Jinak by totiž hrozilo, že tu energetičtí šmejdi budou beztrestně působit další roky,“ kvituje Patrik Nacher, předseda Podvýboru pro ochranu spotřebitele Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky.
Kromě povinné registrace zprostředkovatelů obsahuje nová úprava energetického zákona i další pro spotřebitele velmi užitečná ustanovení. Omezena byla například maximální délka smluv na dobu určitou, zpřesněny byly lhůty pro odmítnutí tzv. automatické prolongace nebo podmínky oznámení zvýšení ceny ze strany dodavatele. Přesto ERÚ nabádá spotřebitele, aby nepolevovali v obezřetnosti.
„Ceny energií rostou, což přispívá k ochotě lidí měnit dodavatele. Zároveň zprostředkovatelům zbývá posledních několik měsíců, než začnou platit nová pravidla. Nepoctivci proto budou útočit, do posledního dne se budou snažit utrhnout svůj díl koláče. Teprve po zahájení registrací se trh začne skutečně čistit, a i to bude nějakou dobu trvat. Dávejme si zatím pozor,“ dodává Stanislav Trávníček.
Komentáře