Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Projekt Když se s odpady nakládá dobře: Třídění odpadů II. – Elektroodpad

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MŽP, Rema, Ecobat, Asekol, Pardubice, Teplice, Hanušovice, Slaný0

elektroodpad3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Dnešní díl projektu je zaměřen na vysloužilá elektrozařízení. Jejich sběr je velmi důležitý, protože obsahují řadu látek a materiálů zatěžujících životní prostředí. Skrývá se v nich však také velké množství cenných druhotných surovin a vzácných kovů jako zlato, stříbro, měď, platina nebo kobalt. Tříděním elektroodpadu se tak šetří přírodní zdroje.

Použité elektrozařízení

Dle správné definice by se mělo používat označení elektrozařízení. Vžitý název elektroodpad je však mezi starosty natolik rozšířený, že v zájmu srozumitelnosti článku na některých místech ponecháváme toto označení.

Legislativa a kolektivní systémy

Aktuálně je zpětný odběr elektroodpadu ošetřen novým zákonem o výrobcích s ukončenou životností č. 542/2020 Sb., který je postaven na principu tzv. rozšířené odpovědnosti výrobce. Legislativně tedy musí zpětný odběr a využití odpadních elektrozařízení zajistit jednotliví výrobci či dovozci elektrozařízení, nicméně reálně pak tyto služby vykonávají za výrobce specializované organizace nazývané kolektivní systémy.

Jejich činnost je také vymezena zákonem, přičemž oproti dřívější právní úpravě došlo k zpřísnění dohledu nad těmito organizacemi ze strany ministerstva, a byly stanoveny detailnější podmínky, za kterých mohou kolektivní systémy fungovat. Konkrétně se např. změnil dříve jen formální zápis kolektivního systému do Seznamu výrobců na vydání oprávnění, které může být nyní při nedodržování zákonných podmínek odebráno.

Dále je zákonem stanovena povinnost, aby kolektivní systém musel každoročně auditovat data, která předává ministerstvu, nebo také to, že odpovědnost za plnění cílů sběru elektrozařízení se přenáší na samotné výrobce/kolektivní systémy, a plnění cílů je tak nyní lépe vymahatelné. Pokud kolektivní systém porušuje zákonné podmínky, porušují je současně i všichni výrobci, pro které kolektivní systém zajišťuje plnění příslušných povinností. Zákonem je totiž současně dáno, že v případě, že kolektivní systém své povinnosti neplní, povinnosti výrobce nezanikají. Tímto principem je posilován zájem jednotlivých výrobců o činnost kolektivních systémů, a tak podporována jejich autokontrola.

Máte otázky k tématu? Zeptejte se odborníků z oboru:

Poradna3.png


Přečtěte si také:

Obce nemusí uzavírat novou smlouvu na svoz elektroodpadu

Jak správně třídit elektroodpad?


Příklady dobré praxe nakládání s vyřazenými elektrozařízeními a bateriemi

Pardubice navýšily sběr elektrozařízení o pětinu

V roce 2020 vytřídili pardubičtí obyvatelé více než 272 tun vyřazených spotřebičů, což je téměř o pětinu více, než v roce předchozím.

„Naši obyvatelé se tím, že odevzdali vysloužilá elektrozařízení k recyklaci, významnou měrou podíleli na zlepšení životního prostřední. Do ovzduší tak například nešlo přes tři tisíce tun oxidu uhličitého, který je obecně považován za hlavní příčinu globálního oteplování, nemalé úspory to představuje v oblasti energií a do oběhu se díky recyklaci v Pardubicích odevzdaných spotřebičů vrátilo téměř 157 tun železa, 5,5 tuny mědi nebo téměř sedmi tun hliníku,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za životní prostředí Jan Nadrchal.

Do třídění a recyklace elektrospotřebičů se Pardubice letos zapojují již osmnáctým rokem, obyvatelé mohou vysloužilá elektrozařízení odevzdávat do sběrných dvorů či speciálních kontejnerů na elektroodpad rozmístěných po městě.

Více červených kontejnerů na drobná vysloužilá elektrozařízení

První červené kontejnery se v Pardubicích objevily v květnu 2012. V Polabinách byly dosud čtyři. Letos v březnu přibylo dalších pět červených kontejnerů (mírně odlišného tvaru), a to na parkovišti na konci ulice Brožíkovy, v ulici Gagarinova (u garáží), Karla Šípka (nedaleko křižovatky s ulicí J. Potůčka,) Družstevní (u kontejnerové ohrádky v ohybu ulice) a K Cihelně.

Co patří do červených kontejnerů?

Patří sem veškerá drobná vysloužilá elektrozařízení s maximálními rozměry 51x36x40 cm. Kde jsou červené kontejnery zjistíte rychle na www.cervenekontejnery.cz.

Finance získané sběrem použitého elektra

Pro město jsou tedy příjemným bonusem i finanční prostředky, které za oddělený sběr elektrozařízení získá. Loni se jednalo o cca 360 tisíc korun. „Náklady na odpadové hospodářství Pardubic pokrývají platby od občanů ročně zhruba ze 73 procent, zbytek, tedy více než 20 milionů korun doplácí město,“ dodává Jan Nadrchal.

Hanušovice otevřely vlastní sběrný dvůr a množství vytříděných elektrozařízení vzrostlo

„Sběrné místo bylo otevřeno v září 2019,“ upřesňuje František Ambroz, v jehož kompetenci je odpadové hospodářství města Hanušovice.

Hanušovice_graf.png

K otevření sběrného dvora František Ambroz dodává: „Jak ovlivnilo množství odevzdaného elektro odpadu je vidět na výše uvedených číslech a samozřejmě došlo ke zvýšení komfortu pro občany a snížení počtu černých skládek s nekompletním elektrozařízením.“

Za sběr vysloužilého elektra získaly Hanušovice již několik cen v soutěžích, které pořádají kolektivní systémy, aby motivovaly obce k navyšování odevzdaného množství použitých elektrozařízení. Z peněžitých odměn, které město v rámci soutěže získalo, financovalo například vjezdovou bránu do sběrného dvora.

Výhody sběru vysloužilých elektrospotřebičů však nejsou jen finanční. František Ambroz je ve zkratce shrnuje: „Samozřejmě vliv na životní prostředí a snížení množství odpadu při svozu objemného odpadu kam občané ukládali většinou velké spotřebiče a snížilo se ukládání drobných elektrospotřebičů do SKO.“

Teplice mají sběrné nádoby na baterie na podatelnách magistrátu

Od května 2019 mohou občané Teplic odevzdat baterie také na podatelnách magistrátu. Jsou zde umístěny speciální sběrné nádoby, tzv. MAXITUBUSY. V roce 2020 bylo jen do těchto nádob na magistrátu vybráno celkem 17 kg baterií.

Podle statistik je v České republice vytříděna zhruba jedna polovina baterií uvedených na trh. Jedná se cca. o 1700 tun vysloužilých přenosných baterií, což odpovídá 46 % všech baterií, které se dostaly do oběhu. Z toho vyplývá, že přibližně 2100 tun baterií není dále využito.

Baterie_vtunach (3).png

Tyto končí na skládkách nebo ve spalovně, jsou volně odhozené v přírodě či odložené na nejrůznějších místech, kde se z nich uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, což má negativní vliv na přírodní prostředí i lidské zdraví.

Recyklací baterií vznikají druhotné suroviny, a tak se šetří přírodní zdroje. V roce 2019 bylo za celé statutární město Teplice odevzdáno celkem 85 kg použitých baterií. Z tohoto množství bylo recyklací získáno 55 kg kovonosných druhotných surovin, které budou opětovně využity při výrobě nových produktů.

Slaný a osvětová činnost informačního centra pro mládež

Informační centrum pro mládež se zaměřuje na populaci ve věku 13 až 30 let nejen ve Slaném ale i na celém území ČR a v zahraničí. Pořádá kulturní a vzdělávací akce, semináře a workshopy. V rámci osvětové činnosti se zabývá také tématy správného třídění odpadu.

Město Slaný má vlastní sběrný dvůr, jehož provozovatelem jsou Technické služby Slaný s.r.o. Zde je možné odevzdávat jak baterie, tak i vysloužilá elektrozařízení. Další možností je odevzdávat drobnější vysloužilé elektrospotřebiče do tzv. e-boxu. Ten je umístěn v přízemí hlavní budovy městského úřadu č.p. 160.

K odběru vysloužilého elektra či baterií lze využít i další místa, viz mapa:

mapa_Slaný.png
zdroj Asekol

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert