Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obce nemusí uzavírat novou smlouvu na svoz elektroodpadu

| autor: Hana Tomášková| zdroj: SMO ČR, MŽP0

paragraf_pocitac.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V souvislosti s uplatňováním nové odpadové legislativy došlo v řadě obcí k otázkám, zda musí uzavírat nové smlouvy s provozovateli kolektivních systémů. Je třeba, aby byly obcím poskytnuty ucelené informace, jakým způsobem by měly přistupovat k uzavírání smluv o zřízení míst zpětného odběru s kolektivními systémy.

Uvést informace na pravou míru se dlouhodobě snaží i Svaz měst a obcíČR. Na základě jejich dopisu uvádí Ing. Berenika Peštová, Ph.D. náměstkyně pro řízení sekce technické ochrany životního prostředí z Ministerstva životního prostředí k problematice následující:

Celé ustanovení § 16 odst. 1 zákona o výrobcích s ukončenou životností (dále jen zákon o VUŽ) zní: „Výrobce a obec mohou za účelem zřízení místa zpětného odběru uzavřít písemnou smlouvu o využití obecního systému odpadového hospodářství nastaveného touto obcí. Touto smlouvou nesmí být sjednáno výhradní právo na využití obecního systému odpadového hospodářství pouze pro určité výrobce či výrobky s ukončenou životností; tím není dotčena možnost, aby obec s výrobcem, ve spolupráci s nímž zřídila místo zpětného odběru, sjednala nediskriminační podmínky pro umožnění využití obecního systému odpadového hospodářství dalšími výrobci.“

Současně je potřeba v této souvislosti brát v úvahu též ustanovení § 14 odst. 2 zákona o VUŽ, které konstatuje: „Zpětně odebraný výrobek s ukončenou životností se stává vlastnictvím provozovatele kolektivního systému nebo výrobce, který místo zpětného odběru zřídil, okamžikem jeho předání na místo zpětného odběru. Pokud je provozovatelů kolektivních systémů nebo výrobců, kteří zřídili místo zpětného odběru, více, řídí se nabývání vlastnictví jimi převzatých výrobků s ukončenou životností jejich dohodou.“

Výše citovaná ustanovení zákona o VUŽ, ale ani žádná jiná, zcela jednoznačně nestanovují obcím povinnost uzavírat smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s jakýmkoliv, jedním, či více kolektivními systémy. Rozhodnutí o podpisu smlouvy s jedním či více kolektivními systémy je výhradně v kompetenci každé jednotlivé obce, a obec tedy nemusí uzavírat smluvní vztahy s několika či snad dokonce se všemi existujícími kolektivními systémy. Naopak, obec může mít uzavřenou smlouvu např. jen s jedním kolektivním systémem, pokud jí tato spolupráce plně vyhovuje (a to z jakýchkoliv důvodů), přičemž tato možnost je plně v souladu se zákonem o VUŽ.

V případě, že obec má uzavřenu, nebo chce uzavřít smlouvu s více kolektivními systémy (ve vztahu k identickým výrobkům s ukončenou životností – např. identické skupině elektrozařízení), tak s ohledem na ustanovení § 14 odst. 2 zákona o VUŽ, musí obec o záměru uzavřít nebo o skutečnosti, že uzavřela smlouvu s dalším kolektivním systémem informovat kolektivní systém, se kterým již smlouvu uzavřenou má, tak, aby mezi danými kolektivními systémy následně proběhla dohoda o rozdělování zpětně odebraných výrobků obce (resp. místa zpětného odběru) mezi tyto kolektivní systémy. Tato dohoda by tedy měla být obcím známa a kolektivní systémy by měly obci sdělit postup, který bude takové dohodě odpovídat. Smlouva s jakýmkoliv kolektivním systémem nesmí uplatnění takové dohody bránit. Daná dohoda by tedy měla stanovovat pravidla, jakým způsobem má obec provádět distribuci zpětně odebraných výrobků mezi jednotlivé kolektivní systémy, a současně musí mít nediskriminační charakter, viz text za středníkem § 16 odst. 1 zákona o VUŽ.

Stručné shrnutí:

  • Obec nemá povinnost uzavřít smluvní vztah s žádným kolektivním systémem, v takovém případě neumožňuje svým občanům odevzdávat odpadní elektrozařízení na sběrné místo obce a měla by je odkázat na veřejnou sběrnou síť.
  • Obec nemá povinnost uzavírat smluvní vztahy s více kolektivními systémy za účelem zřízení místa zpětného odběru. 
  • Obec může mít uzavřenu smlouvu o zřízení místa zpětného odběru pouze s jedním kolektivním systémem, pokud je tato spolupráce pro obec plně vyhovující. 
  • Obec může uzavřít smlouvu o zřízení místa zpětného odběru s více kolektivními systémy, pokud je taková spolupráce pro obec vyhovující – kolektivní systémy se však musí dohodnout o způsobu rozdělení zpětně odebraných odpadních elektrozařízeních na místě zpětného odběru a tento způsob obci sdělit. 
  • Ani v jednom případě si však nesmí kolektivní systém ve smlouvě o zřízení místa zpětného odběru s obcí stanovit podmínky, které by omezily spolupráci obce s jiným kolektivním systémem. Smluvní podmínky musí být tedy nediskriminační vůči dalším kolektivním systémům či výrobcům, se kterými obec smlouvu má, nebo ji v budoucnu bude chtít uzavřít. V případě více smluvních kolektivních systémů, musí následná spolupráce obce vycházet ze vzájemné dohody kolektivních systémů.

Přečtěte si také:

Projekt Když se s odpady nakládá dobře: Třídění odpadů II. – Elektroodpad

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert