Produkce odpadů v ČR za rok 2019 se podle dat MŽP a ČSÚ příliš neliší

| autor: Hana Tomášková| zdroj: MŽP ČR/ ČSÚ0

kontejnery_nove2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil publikaci s odpadovými daty za rok 2019. Vykazovaná data se výrazně přiblížila údajům, které sestavuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Zdá se, že problém dvojích dat by mohl být po letech dořešen.

Odpady a problém dvojích dat

Aktuálně vydaná publikace ČSÚ je oproti předchozím vydáním kvalitativně inovována. Reflektuje metodická doporučení Eurostatu a využívá nejnovější statistické postupy při zpracování administrativních dat za užití Integrovaného systému ohlašovacích povinností (ISPOP). To díky lepšímu pokrytí souboru respondentů umožnilo zvýšit kvalitu výsledných údajů. Zároveň došlo i k poklesu administrativní zátěže podnikatelů o 63 %. Po dohodě s Eurostatem ČSÚ zároveň použil nejnovější definici komunálního odpadu a odpad, který je svým charakterem podobný odpadu z domácností, zahrnul do komunálního odpadu.

Produkce odpadů v ČR

Podle dat MŽP bylo v roce 2019 v ČR vyprodukováno 37,4 mil. tun všech odpadů.

Podle dat ČSÚ bylo v roce 2019 v ČR vyprodukováno 37,0 mil. tun všech odpadů.

Podle dat MŽP bylo v roce 2019 v ČR vyprodukováno 5,9 mil. tun komunálních odpadů.

Podle dat ČSÚ bylo v roce 2019 v ČR vyprodukováno 5,3 mil. tun komunálních odpadů.

Zpráva ČSÚ

Z celkového objemu odpadu představoval 1,5 mil. tun nebezpečný odpad. V roce 2019 se do České republiky také dovezlo 2,6 mil. tun odpadu, z toho 44 tis. tun nebezpečného, a vyvezlo 3,4 mil. tun. Produkce komunálního odpadu představovala v roce 2019 hodnotu 5,3 mil. tun, více než 71 % (3,8 mil. tun) přitom pochází z obcí. Na jednoho obyvatele České republiky připadalo v roce 2019 v průměru 499 kg vyprodukovaného komunálního odpadu.

Nejvíce odpadu se v roce 2019 vyprodukovalo ve Středočeském kraji a v Praze, kde objem překročil hranici 5 mil. tun. Nejméně odpadu připadalo na Karlovarský kraj s více než 680 tis. tun. Z hlediska konečného nakládání se u nás v roce 2019 15,1 mil. tun odpadu materiálově recyklovalo, na skládkách skončilo 3,6 mil. tun, 1,3 mil. tun bylo energeticky využito a zhruba 1 mil. tun odpadu byl kompostován.

Komunální odpad bude od referenčního roku 2020 povinně reportovaným údajem, na rozdíl od předchozí praxe, kdy byl údaj o produkci komunálního odpadu poskytován OECD a Eurostatu na dobrovolné bázi. Podle nové metodiky byla v roce 2018 produkce komunálního odpadu na obyvatele cca 493 kg ročně, což bylo mírně nad evropským průměrem. Nová metodika nezahrnuje již jen odpad sbíraný obcemi (který ČSÚ také stále publikuje), ale do celkové produkce komunálního odpadu systematicky zahrnuje také odpad podobný odpadu komunálnímu, a to v souladu s doporučeními Eurostatu a expertů z tuzemské akademické sféry.

Memorandum o spolupráci mezi ČSÚ a MŽP

ČSÚ a MŽP plánují v letošním roce uzavřít memorandum o spolupráci, které by mělo nastavit rámec budoucí spolupráce mezi oběma institucemi. Ministr životního prostředí Richard Brabec věří, že v poměrně krátké době dokáží obě instituce dosáhnout plné shody. Už současný stav je podle něj zásadním pro nastavování cílů v různých strategických dokumentech, ale především neomezuje při nastavování dotací z evropských fondů.

LOGO OBCEJINAK FINAL (1).jpg