Co bylo cílem výměny/ rekonstrukce veřejného osvětlení a na co jste kladli největší důraz při zadávání zakázky?
K rekonstrukci veřejného osvětlení jsme přistoupili hlavně proto, abychom zajistili kvalitní a bezproblémový, ale přitom úspornější a energeticky méně náročný provoz osvětlení.
Dalším a neméně výrazným důvodem pro rekonstrukci osvětlení byla pro nás šetrnost k životnímu prostředí, protože nově používaná LED svítidla neobsahují těžké kovy ani jiné škodlivé látky.
Při zadávání zakázky jsme kladli důraz samozřejmě na splnění technických požadavků, ale také na reference a zkušenosti prováděcí firmy.
Jak hodnotíte finanční náročnost na realizaci projektu pro obec?
Jsme přesvědčení, že investice do nových, kvalitnějších a úspornějších svítidel, které jsou navíc šetrnější k přírodě a příjemnější pro oči, je dobrá investice a počáteční náklady se městu brzy vrátí ve formě úspory elektrické energie.
Jaké úspory elektrické energie jste díky projektu dosáhli a jak náročné je stávající veřejné osvětlení na provoz a údržbu?
Díky novým svítidlům dosahujeme reálné roční úspory elektrické energie kolem 60 až 80 % proti dříve používaných lampám.
Co byste doporučil dalším městům a obcím, pokud se rozhodnou pro výměnu veřejného osvětlení?
Z vlastních zkušeností doporučujeme městům a obcím, které mají většinou svítidla veřejného osvětlení umístěna na betonových stožárech, aby při rekonstrukci veřejného osvětlení koordinovaly práce s rekonstrukcí sítě nízkého napětí. Tím výrazně uspoří peníze.
Splnil projekt Vaše očekávání?
Ano, jsme spokojeni a to jak viditelným zlepšením – světlo je příjemnější, tak i těmi skrytými, jako je ochrana životního prostředí a úspora při provozu.
Foto: Pavel Pacal archív
Máte dotaz? Napište nám
Komentáře