Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Praha: Revitalizace mokřadu Na Beránku

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Praha 120

Modřany,_Na_Beránku,_Hornocholupická.jpg
zdroj: Koho by napadlo, že v Praze najde unikátní mokřad?/ Ilustrační foto Wikimedia Commons

Bezkolencová louka Na Beránku leží na Praze 12. V minulosti se zde nacházel mokřad s několika tůněmi, ale vlivem urbanizace a nešetrného zacházení téměř vymizely. Díky revitalizaci se Praha opět pyšní mokřadním biotopem.

Cenný biotop

Mokřady jsou velmi cenné, bohužel však ohrožené ekosystémy, které významně přispívají k udržování vody v krajině a jejímu koloběhu v přírodě. Zároveň skýtají útočiště pro mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů. Díky velkému výparu vody podporují stálost podnebí, zmírňují klimatické změny a zejména v létě pomáhají přečkat zvířatům sušší období.

Revitalizace území

Spojením MČ Praha 12, Magistrátu hl. města Prahy a Českého svazu ochránců přírody bylo možné začít s revitalizací ohroženého území. S jejich podporou a díky ochotě majitelů pozemků mohli odborníci z 01/71 ZO ČSOP Koniklec založit Pozemkový spolek Koniklec a pustit se do obnovy mokřadu.

První revitalizační práce začaly v roce 2017, kdy došlo k pokosení části mokřadu a odstranění části nelegálních navážek odpadků a rostlinné hmoty. Černé skládky a dovoz rostlinného odpadu z okolních zahrádek znamenaly pro předchozí vývoj mokřadního území značnou komplikaci . Jejich rozklad způsobuje umělou eutrofizaci, tedy nepřirozené obohacování půdy a vody o živiny, zejména dusík a fosfor. Mokřadní společenstva reagují na změny v množství živin dosti citlivě, většina rostlin jejich nadbytek snáší špatně nebo jej neumí efektivně zpracovat. To vede k nahrazování původních mokřadních bylin nepopulárními invazivními druhy.

Proces obnovy mokřadního biotopu je přirozeně pomalý, dlouhodobý. Zásadní je zejména pravidelná seč, která pomůže mokřad zbavit od nepůvodních a invazivních druhů rostlin.

mokřad_P12.jpg

Zapojení okolí do procesuobnovy

Do prací na obnovení mokřadu se zapojila například škola a při výukových programech Zachraňme mokřad Na Beránku se děti přímo účastnily některých revitalizačních prací.

Seno z pokosené rostlinné hmoty si odvezli zájemci z okolí. V listopadu se pak z pokosených travin a větví, jež zbyly po průřezu menších dřevin, vytvořily tzv. hadníky. Ty slouží plazům a mnoha dalším živočichům k přečkání zimy v bezpečném úkrytu. Při jarním sečení bude nové seno opět nabídnuto „za odvoz“ jedné z místních stájí s koňmi. Koně na této lokalitě pomáhají již od roku 2018. Plochy, které jsou bezpečné pro pohyb velkých zvířat, jsou totiž pravidelně oplocovány a spásány dvěma klisnami.

Biomonotoring
Pro zabezpečení kompletní ochrany mokřadu je důležité znát živočichy, kteří se zde vyskytují. Pracovníci z Ekocentra Koniklec se v průběhu roku 2019 zaměřili na biomonitoring obojživelníků, plazů a ptáků, jenž pomáhá získat ucelenější představu o tom, v jakém stavu momentálně mokřad Na Beránku je a na co se při managementu krajiny ještě zaměřit. Biomonitoring zde bude probíhat i v následujících letech. V roce 2020 se průzkum zaměřuje na sledování výskytu vážek.

Ohleduplné zacházení s krajinou

Málokoho by asi napadlo, že tak jedinečný a z hlediska biologické rozmanitosti bohatý ekosystém může nalézt zrovna v Praze. Pracovníci Ekocentra Koniklec si dávají za cíl podpořit u veřejnosti zájem o toto území a jeho ochranu. Ohleduplné zacházení s krajinou zajistí oblasti možnost plné revitalizace a návrat ojedinělého ekosystému.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert