Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Podzimní 58. Dny malých obcí se znovu těšily vysoké návštěvnosti

| zdroj: DMO0

2023_DMO_Praha_022
zdroj: DMO

Na podzimní 58. Dny malých obcí, které proběhly ve čtvrtek 2. 11. v Praze v O2 Universu a v úterý 7. 11. na Výstavišti Flora Olomouc, zavítal znovu vysoký počet návštěvníků – dohromady více než 1000. Na každé akci vystavovalo více než 40 firem, které obcím nabízejí cílené služby a produkty od softwarových řešení po instalaci naučných stezek. Starostky a starostové si v prezentační části mohli poslechnout, jaké změny je v legislativě čekají v příštím roce, o jaké dotace mohou žádat, nebo jak řešit pomocí dětských skupin nedostatek míst ve školkách. Dny malých obcí už od roku 1994 pořádá firma TRIADA, spol. s r. o.

Tradičním hlavním partnerem byla společnost Bonita Group Service s.r.o., která obcím nabízí projekty dětských hřišť a volnočasových zón. Podruhé v řadě se stala hlavním partnerem také společnost PKV BUILD, která se zabývá obnovitelnou energetikou a energetickými úsporami pro obce. Na 58. Dnech malých obcí spolupracovaly Ministerstvo pro místní rozvoj, Státní pozemkový úřad, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Akci podpořilo 15 mediálních partnerů.

Předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR a poslankyně Eliška Olšáková starostům popřála: „Starostkám a starostům bych chtěla hlavně popřát, ať se jim v jejich práci daří, ať se jim daří naplňovat jejich volební programy, ať v jejich obcích žijí lidé, kteří obec mají rádi, ať se jim podaří vytvořit dobré místo pro život a ať je občané jejich malé obce neopouští. Myslím si a podle plného sálu nejsem sama, že Den malých obcí je pro starosty úžasná příležitost, jak si poslechnout novinky z legislativy, z dotačních titulů. Ale také možnost, jak mezi sebou sdílet svoji aktuální pracovní agendu, ať jde například o investice, nebo vyhlášky. To, co obec trápí a čím obec žije.“

2023_DMO_Praha_073

Den malých obcí považuji za velice zajímavou konferenci, ať už z hlediska obsahu, tak i z hlediska velkého množství vystavovatelů, protože každý rok se tady dozvím mnoho informací, navážu nové kontakty. Nejcennější jsou aktuální informace prezentované zástupci ministerstev a dalších institucí, které aplikujeme následně v obci,“ zhodnotil konferenci Matyáš Charvát, starosta obce Mokrá-Horákov.

Konferenční sekce

Pravidelnou sekci o národních dotačních titulech, ve které se starostové dozví, jaké dotace mohou pro následující období čerpat, mělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zástupci Státního pozemkového úřadu ve své přednášce zhodnotili přínos pozemkových úprav pro obce. Aktuálním otázkám hospodaření obcí včetně dopadů konsolidačního balíčku se věnoval ředitel odboru Miroslav Matej z Ministerstva financí. Náměstkyně Šárka Jelínková z Ministerstva práce a sociálních věcí posluchačům osvětlila principy budování dětských skupin v obcích a jejich financování.

Miroslav Veselý, ředitel odboru veřejné správy, dozoru a kontroly na Ministerstvu vnitra hovořil o praktických dopadech novelizace zákona o obcích a změnách v oblasti normotvorby obcí.

2023_DMO_Praha_203

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ