Pardubice třídí bioodpad na sídlištích a chystají se na door to door sběr odpadu

| zdroj: Pardubice0

pardubice
zdroj: Pardubice

Díky projektu „door to door“ budou mít obyvatelé možnost třídit odpad samostatně do barevných nádob přímo u svých domů. Radnice projekt spustí nejprve ve Svítkově a po vyhodnocení výsledků jej případně rozšíří do dalších městských částí.

Door to door systém v Pardubicích

„Princip systému svozu odpadů „door to door“ spočívá v tom, že občané mají nádoby na třídění plastu a papíru u svého domu, takže separace odpadu začíná přímo v domácnostech. Tento komfortnější způsob třídění by měl přinést kvalitnější vytříděný odpad, kterého by mělo být také více, jelikož se tím občanům zkrátí docházková vzdálenost k nádobám na separaci. Zároveň by mělo dojít i ke snížení produkce směsného komunálního odpadu, který by jinak končil na skládce, a věřím, že se nám povede touto správnou recyklací prodloužit dobu mezi svozy směsného komunálního odpadu,“ informuje náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

Pro zavedení pilotního projektu je v případě statutárního města Pardubice vytipována zástavba rodinných domů ve Svítkově a Popkovicích, kde je minimum stanovišť kontejnerů pro separovaný sběr. „Tato stanoviště by přitom v počáteční fázi projektu zůstala zachována. Svoz komunálního odpadu bude po zaběhnutí systému, tedy zhruba po půl roce zredukován z týdenního svozu na svoz jednou za 2 týdny. Předpokládané zahájení pilotního projektu směřujeme na rok 2024 s tím, že v průběhu března 2024 proběhne distribuce nádob do domácností a samotný svoz tříděného odpadu začne od 1. dubna 2024. Zapojení se do projektu zahrnuje výpůjčku nádob a jejich svoz, to vše bude pro občany zdarma,“ dodává další podrobnosti vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Pardubic Miroslav Míča.

Door to door a zkušenosti z jiných měst

Projekt „door to door“ funguje již nějakou dobu také v jiných českých městech a jak tyto zkušenosti ukazují, celková recyklační morálka jejich domácností se zlepšila a prodloužily se také jednotlivé rozestupy svozů směsného komunálního odpadu. Ukázalo se také, že systém, který je vhodný zejména pro zastavěnou část měst a obcí se zástavbou rodinných domů bez dostatečného prostranství pro kontejnerová stání, funguje i v lokalitách, kde se předtím netřídilo.

Přečtěte si také:

Jak se v Turnově podařilo snížit množství směsného komunálního odpadu

Česká Třebová změnila systém sběru odpadu a snížila množství SKO na polovinu

V Rokycanech se osvědčil nový systém door-to-door

V Humpolci doplnil door to door systém třídění odpadů

Za účelem zjištění zájmu o tuto službu, a tudíž zjištění počtu nádob k zakoupení mohou občané Svítkova a Popkovic vyplňovat dotazník, který je součástí červnového zpravodaje dané městské části a který je třeba následně doručit na podatelnu Úřadu městského obvodu Pardubice VI. Možné také je vyplnit dotazník online na webových stránkách města.