Olomouc má titul za třídění odpadu

| zdroj: Olomouc.eu0

zdroj: Olomouc.eu

Vítězné ocenění mezi městy, které nejlépe třídí komunální odpady, patří Olomouci. Město obsadilo první místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel v soutěži O keramickou popelnici. Zástupce úspěšných měst a obcí ocenili představitelé hejtmanství a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.

Do soutěže bylo zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria. „Mám radost, že tohle téma lidi stmeluje i ve městě o takové velikosti jako je naše Olomouc. Jen díky tomuto spojení, velké míře zodpovědnosti Olomoučanů a také díky dlouhodobě dobře vybudované infrastruktuře a systému pro sběr a třídění odpadů totiž dokážeme dosáhnout takového vysokého ocenění,“ komentoval umístění Olomouce v soutěžním klání náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun. „Jeden obyvatel kraje vytřídil za rok 2022 v průměru 88,7 kilogramu odpadu v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a do menších nádob přímo u domů. To je zhruba o deset kilogramů více, než tomu bylo před 2 lety. Olomoucký kraj tak udržel stejně jako loni první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR,“ vysvětlila ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

Klání je již 18 let nedílnou součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích Olomouckého kraje.

Přehled nejlepších obcí a měst v soutěži O keramickou popelnici

Kategorie do 500 obyvatel

1. místo: Obec Lipina