Ohlédnutí za konferencí Pitná voda 2022 s podtitulem Pitná voda z údolních nádrží

| zdroj: Petra Volavá a ing. Pavel Dobiáš, PhD., Envi-Pur0

Tábor_já2.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

300 účastníků, 4 dny, 46 přednášek a přednášejících, 22 sponzorů a vystavujících firem, 4 mediální partneři, 4 měsíce příprav, 16. pokračování a 1. ročník pod taktovkou ENVI-PUR, s.r.o. Tolik v číslech květnová konference Pitná voda 2022, která se konala ve dne 23. – 26.5 2022 v Táboře.

Tradičně konference proběhla v hotelu Dvořák v Táboře, ale tento ročník byl přece jen jiný. Novým pořadatelem se stala společnost ENVI-PUR, s.r.o, která převzala organizaci od doc. Ing. Petra Dolejše, CSc. a Ing. Nataši Kalouskové, CSc., z W&ET Team České Budějovice. Ti organizovali všechny předchozí ročníky, za což jim patří obrovský dík, protože za ta léta pod jejich rukama konference Pitná voda vyrostla ve vysoce odbornou a hojně navštěvovanou akci plnou zajímavých novinek a informací z různých oblastí týkajících se technologie úpravy vody. Pevně věříme, že tento standard udržíme i do dalších ročníků.

Letošní odborný program byl rozdělen do několika tematických bloků od legislativy, přes technologii a procesy úpravy vody, vodárenskou mikrobiologii, rizikovou analýzu až po novinky a zajímavosti z vodárenské praxe i výzkumu.

V předvečer oficiálního začátku konference Pitná voda 2022 zahájil program obšírnou populárně-vědeckou přednáškou s názvem „Fosfor – strašidlo, co se neokouká ani za klimatické změny“
RNDr. Jindřich Duras, Ph.D. Tuto přednášku si přišlo poslechnout téměř šest desítek posluchačů.

V dalších dnech se MUDr. František Kožíšek, CSc. se ve svém příspěvku „Proč nemá být pitná voda ani moc měkká, ani moc tvrdá?“ věnoval problematice „tvrdosti“ vody ze zdravotního pohledu v kontrastu s technologickými možnostmi procesu úpravy vody.

Pan doc. RNDr. Stanislav Rapant, DrSc. se problematikou koncentrace vápníku a hořčíku v pitné vodě zabýval v příspěvku „Obohacovanie pitnej vody o Ca a Mg, Devičie“, z pohledu praktických zkušeností ze Slovenska.

Zajímavými postřehy ze své bohaté technologické praxe, ale z jiného konce světa přispěl a konferenci Pitná voda 2022 okořenil Ing. Pavel Polášek s přednáškou s názvem „Kvalita projektování vodárenských zařízení v Jižní Africe“.

Největšímu zájmu se těšila sekce na téma „Vápník a hořčík v pitné vodě“ a „Riziková analýza v praxi“. Na druhé jmenované téma se podařilo navázat i odpolední diskusní skupinou v rámci setkání pracovních skupin odborných sdružení CzWA – Vodárenství a komise ÚV SOVAK ČR, kterou úspěšně moderoval Mgr. Jiří Paul, MBA.

Pro 16. pokračování konference Pitná voda 2022 byl vydán elektronický sborník se 41 příspěvky. Elektronický sborník konference bude vydán v aktualizované podobě, která bude obsahovat i powerpointové prezentace. Nová verze sborníku bude následně distribuována elektronickou cestou všem účastníkům konference.

16. pokračování konferencí Pitná voda z údolních nádrží Pitná voda 2022 je historií. Vzhledem k tomu, že se i letošní ročník vyvedl a byl samotnými účastníky velmi dobře hodnocen, dovolte, abychom Vás srdečně pozvali na 17. pokračování konference Pitná voda, které je naplánováno na rok 2024.

Aktuálně bychom Vás rádi pozvali i na další ročník naší tradiční podzimní konference „Nové trendy v čistírenství“, která se bude konat 8. 11. 2022 v hotelu Palcát v Táboře. Neváhejte a rezervujte si termín ve Vašem pracovním diáři!