Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Od října se v Praze smí topit jen ekologicky, za dva roky se nařízení týká celé ČR

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Lukáš Pololáník, MŽP ČR, Praha.eu0

kamna.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Hl. m. Praha v souladu s přijatým klimatickým závazkem, chce předcházet zamoření území kouřem z topení zejména v zimních měsících. Proto byla schválena vyhláška, která zakazuje od 1. října 2020 topit uhlím, uhelnými briketami a koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy.

Výměna kotle čeká více než 300 tisíc domácností

Touto vyhláškou se urychluje zákaz daný zákonem o ochraně ovzduší o dva roky. Praha tak bude prvním městem v České republice, kde se bude muset topit ekologicky.

„Odhaduje se, že v Česku je navzdory státní podpoře výměny zdrojů tepla pomocí Kotlíkových dotací ještě více než 300 000 domácností, které budou muset do dvou let kotel vyměnit. A to je opravdu vysoké číslo,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG.

Pro domácnosti to bude znamenat přechod na plyn nebo další ekologičtější zdroje tepla.

Plyn je výhodný, ale není všem k dispozici

Výhodou plynu je hlavně dobrá dostupnost, široký výběr úsporných kondenzačních kotlů a minimální emise. Hodně lokalit však plyn k dispozici na výběr nemá.

„Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy,“ popisuje stav plynofikace v ČR Jiří Karlík. Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 % obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.

Kde není přípojka, může nastoupit zásobník na LPG

Pokud v obci chybí plynofikace, mohou lidé využívat ekologičtější tuhá paliva, jako je dřevo nebo dřevní pelety, případně se spolehnout na dražší elektřinu. Vhodnou alternativou jsou ale také zásobníky na LPG, respektive propan, který má ve srovnání s klasickou směsí propan-butanu mnohém lepší vlastnosti, díky čemuž například při vaření nezanechává na nádobí mastné skvrny.

Proč je výměna kotle nutná?

Lokální topeniště jsou v současné době jeden z největších znečišťovatelů ovzduší. A to hlavně z pohledu emisí tuhých znečišťujících látek a benzo(a)pyrenu. Domácnosti se podílí na emisích PM2,5 ze 78 % a na emisích benzo(a)pyrenu dokonce z 98 %.

Tuto problematiku řeší zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění. Více se o zákazu provozování starých kotlů dozvíte zde.

Situaci v hlavním městě Praze řeší Obecně závazná vyhláška č. 11/2019 Sb. hl. m. Prahy, jejíž znění najdete zde.

Aplikace, která spočítá efekt výměny starého kotle za nový

ČHMÚ vytvořil aplikaci, ve které si uživatel pouze vybere kotel a palivo před a po výměně, a zobrazí se mu rozdíl průměrných emisí daného kotle a paliva a procentuální rozdíl množství emisí.

Přečtěte si také:

Jak ovlivní znečišťování ovzduší výměna kotle za nový?

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert