Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Obnova mokřadů a zadržování vody v krajině jsou klíčovým nástrojem snižování dopadů klimatické změny

| zdroj: Na mysli0

1_IMG_5468
zdroj: Na mysli

Na 30 mladých lidí z osmi zemí se zapojilo do revitalizací mokřadů a obnovy pramenišť na mezinárodním dobrovolnickém kempu v NP Šumava. Ten se mimo jiné věnoval i rozvoji přeshraniční spolupráce s Německem a byl podpořen Česko – německým fondem budoucnosti. Program společně se Správou Národního parku Šumava uspořádala organizace Na mysli, která se tématům souvisejícím s klimatickou změnou a environmentálnímu vzdělávání věnuje dlouhodobě.

Mezinárodní skupina dobrovolníků z Česka, Německa, Francie, USA, Nepálu a dalších zemí během týdne postavila nové dřevěné přehrádky na umělých melioračních kanálech v rašelinných smrčinách u Filipovy Huti, roznášela materiál na stavbu dalších hrázek do oblastí, kam se nedá dostat s těžkou technikou a pomáhala s terénními úpravami a modelováním obnovených potoků na prameništích u Kvildy. Právě obnova nivních mokřadů a zvýšení kapacity pro zadržení vody v krajině mimo lidská sídla je klíčovou prevencí před většími povodňovými škodami, jež v posledních letech stále častěji trápí obyvatele ohrožených měst a obcí. Výsledkem revitalizačních úprav dříve odvodňovaných oblastí je navíc i rozvoj biologické rozmanitosti, což dále napomůže celkové odolnosti ekosystému vůči změnám, které s sebou klimatická krize přináší.

Doprovodný program pro účastníky kempu nabídl i názorné ukázky udržitelného lesnického managementu, adaptačních opatření na klimatickou změnu, ale i exkurze do nejcennějších lokalit národního parku, ornitologické workshopy a řadu navazujících přednášek, které se vztahovaly k Národnímu parku Šumava a jeho fauně a floře.

Dobrovolníci jsou důležitou součástí projektu LIFE for MIRES, díky kterému se nám za posledních 6 let podařilo obnovit celou řadu původních mokřadů na území Šumavy. Při práci jim zároveň vysvětlujeme všechny principy obnovy mokřadů v horských oblastech. Mezi účastníky kempu byli i studenti přírodovědných oborů nebo práva v oblasti ochrany přírody. Aktivní zapojení do obnovy mokřadů a odborné exkurze jim tak byly zdrojem inspirace pro možnosti zmírňování dopadů extrémních výkyvů počasí posledních let,“ popisuje Lukáš Linhart ze Správy Národního parku Šumava.

Kemp pro mě byl úžasným zážitkem. Nikdy předtím jsem rašeliniště neviděla a krásou zdejší přírody jsem byla doslova okouzlena. Nejvíce oceňuji možnost propojení s lidmi z různých zemí, zážitek ze společné práce a exkurzí. Bylo také skvělé vidět výsledek naší práce za pouhý týden a získat spoustu informací o tom, proč to, co děláme, má smysl. Moc jsem si to užila a nikdy nezapomenu na ty měkoučké, načechrané rašeliníky,” říká německá dobrovolnice Annika Adam, která plánuje přijet na dobrovolnický kemp i za rok.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ