Obce potřebují mít přehled o vyprodukovaném odpadu

| autor: Hana Tomášková0

odpady8.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Vlastní technické služby nabízí zpravidla větší transparentnost. Vždy však záleží na podmínkách, které si obec sjedná v oblasti odpadového hospodářství, včetně přístupu k informacím o produkci odpadu.

Vlastní technické služby nebo smluvní společnost?

Tato otázka má mnoho aspektů. I u technických služeb vlastněných městem může být problém ve finanční průhlednosti. Zažil jsem i příklad, kdy TS města odmítaly městu poskytnout data o množství produkovaných odpadů, jednalo se o místní spory, někdy může chybět nezávislý pohled z venku. Nicméně vlastní technické služby mají například tu výhodu, že tato služba je vždy výdělečná a že město má tuto oblast pod lepší kontrolou a může ji také pružněji uzpůsobovat,“ uvádí Milan Havel, odpadový expert z Arniky.

Vždy záleží na strategii, kterou se obec v oblasti odpadového hospodářství vydává. Klíčové faktory jsou přehled o produkci odpadů a možnost úpravy stávajícího systému. Pokud nelze stávající podmínky upravit, existují možnosti spojit obce do svazků a řešit svoz a likvidaci odpadů například touto cestou.

Výhody vlastních technických služeb

„Největší výhodou je absolutní přehled o vyprodukovaném odpadu občanů města Litvínova. Díky vážnímu zařízení jsme schopni říci, kolik odpadu se vyprodukuje na konkrétním čísle popisném. Spolu s městem pak můžeme cíleně motivovat občany ještě k vyššímu třídění ve vztahu k výši jejich poplatku za odpady,“ říká Petr Řeháček, jednatel společnosti Technické služby Litvínov s.r.o.

TS Litvínov jsou 100% vlastněny městem. Zajišťují mimo jiné sběr, svoz a likvidaci směsného komunálního odpadu i svoz a využití vytříděných složek – papír, plast, sklo, kovy, jedlé tuky a oleje, sběr, svoz a likvidaci bioodpadu a správu a provoz sběrného dvora.

„Dalšími výhodami, které mají přímý vliv na snížení ceny za ukládání odpadu na skládce, jsou vyšší vytříditelnost odpadu a snižování produkce směsného a velkoobjemového odpadu.

TS Litvínov

Dále také kvalita poskytovaných služeb. Naše posádky provádějí pravidelně úklid okolo kontejnerových stání, což se dříve nedělo. V neposlední řadě je také mnohem jednodušší kontrola ze strany objednatele, tj. města,“ dodává Petr Řeháček.

„Jako největší výhodu bych viděl, že město nebo města mají 100% vliv na fungování svých společností a nastavení cen za služby, které pro ně poskytují. Dalším přínosem je určitě cena za provedené služby, kdy cílem městských společností nemusí být primárně tvorba maximálního zisku, ale služba občanům za přiměřené náklady. A případný zisk může být opět příjmem té dané obce,“ doplňuje Jakub Šimoník, jednatel společnosti ODPADY PÍSEK s.r.o.

Odpady Písek

ODPADY PÍSEK s.r.o. vlastní v současné době z 50 % město Písek a z 50 % město Strakonice. Společnost zajišťuje likvidaci tuhých komunálních odpadů, které vznikají na území okresů Písek a Strakonice.

Nedílnou součástí likvidace odpadů je i jejich dotřiďování, které umožňuje zpětné surovinové využití. Firma proto od roku 2004 disponuje třídící linkou pro papírové a plastové odpady.

Společné podniky s městy

„Společné podniky s městy - tzv. joint venture, nám fungují dlouhodobě, ke spokojenosti obou partnerů. Slovo partner je zde zásadní. Oba společníci musí vnímat druhou stranu jako partnera a umět spolu komunikovat.

Je to nezbytné při stanovení strategie, schvalování plánů a investic i při samotném výkonu služeb. Obě strany samozřejmě musí respektovat zásady péče řádného hospodáře. Díky převaze členů v dozorčí radě mají města absolutní kontrolu nad hospodařením společného podniku a nakládání s odpady, stejně jako nad stavem ostatních služeb, které joint venture pro partnera vykonává. Zároveň jsou ve společnosti jednatelé obou partnerů,“ přibližuje další varianty služeb v oblasti odpadů obchodní ředitel firem FCC v ČR Petr Morávek.

fcc české budějovice (2)

Společné podniky firmy FCC s městem fungují např. v Českých Budějovicích, Dačicích, Liberci, Litovli nebo Prostějově. Rozsah a podmínky poskytování služby si určuje město, které má podíl na zisku, takže konečná cena za služby je nižší.

Regionální řešení odpadové problematiky chybí

Vždy záleží na konkrétní situaci a smluvních podmínkách. Nelze obecně říci, že jedno řešení je to správné a jiné varianty nepřipouštět. „Stále vidím klíčový problém v něčem jiném, a to že odpady řeší každá obec a neřeší se regionálně. To je podle mě základní problém,“ domnívá se Milan Havel.