Největší celosvětové ekologická iniciativa Hodina Země se již 18. rokem vrací

| zdroj: TZ Hodina země0

nasa-Q1p7bh3SHj8-unsplash
zdroj: unsplash.com

23. března od 20:30 místního času se vrací Hodina Země organizace WWF, největší světové občanské hnutí za ochranu životního prostředí, jehož 18. ročník se koná v rámci "Největší hodiny pro Zemi" na podporu a oslavu naší planety. Ve světě, který je stále více rozdělen, slouží Hodina Země jako maják pozitivity, naděje a inspirace, který má sjednotit co nejvíce lidí, zejména těch, kteří se do ekologické krize zatím plně nezapojili. V České republice organizuje Hodinu Země WWF společně s Ekologickým institutem Veronica.

Hodina Země je od svého vzniku v roce 2007 známá svým "zhasnutím světel". V době, kdy se vypínají památky a domy po celém světě, jsou příznivci také vyzýváni, aby symbolicky vypnuli a "věnovali hodinu pro Zemi" a strávili 60 minut něčím - čímkoli - pozitivním pro naši planetu. V roce 2023 věnovali naší planetě více než 410 000 hodin příznivci ve 190 zemích a teritoriích, což představuje 90 % planety, což z ní činí největší Hodinu pro Zemi.

Kirsten Schuijtová, generální ředitelka WWF International: ,,K letošní Hodině Země se musí připojit více lidí než kdy jindy, abychom využili skupinovou sílu jednotlivců a komunit a zvýšili tak povědomí o environmentálních výzvách jako je zastavení úbytku biologické rozmanitosti do roku 2030. Aby Hodina Země skutečně sjednotila miliony lidí po celém světě, je důležité, aby se rozšířila nad rámec už tak masivního okruhu současných podporovatelů a zapojila i dosud nezapojené jednotlivce. Ochrana naší planety je společnou odpovědností a vyžaduje kolektivní akci ze všech koutů světa."

Prostřednictvím Hodinové banky, nového interaktivního online nástroje, vyzývá Hodina Země každého a všude, aby našel co nejpříjemnější způsoby, jak věnuje hodinu Zemi. Ať už se jedná o procházku lesem, při které můžete vnímat vůní vzduchu, dotek země a melodii přírody, založili kompost, uvařili něco ze zbytků nebo se pustili do domácího úklidu, při kterém vymění neudržitelné výrobky za ekologické alternativy. Na výběr je nespočet možností. Hodinová banka nabízí seznam aktivit a akcí podle zájmů a preferencí účastníků v oblasti životního stylu, od jídla a fitness až po umění a zábavu.

Výzva k akci "Daruj hodinu Zemi" účast ještě usnadňuje a činí ji zábavnou, protože vybízí jednotlivce nejen k symbolickému zhasnutí světel, ale také k tomu, aby věnovali 60 minut svého času tomu, že udělají něco dobrého pro planetu aktivitou, která je zároveň baví.

Hodina Země je hnutí, které již 18 let nepřestává inspirovat a mobilizovat lidi po celém světě a připomíná nám naši společnou odpovědnost za vytvoření nadějnější a odolnější budoucnosti naší planety.