Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

MPO přijímá žádosti o dotace na energetické úspory. Pro obce a firmy má připraveno 200 milionů korun

| zdroj: MPO0

light-bulb-3535435_640
zdroj: pixabay

Zpracování místní energetické koncepce a Zavedení systému hospodaření s energií v podobě energetického managementu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spouští příjem žádostí ve dvou výzvách, které se zaměřují na úspory energií obcí a firem. Výzvy jsou financovány z Národního plánu obnovy (NPO) a je možné je podávat do 30. 6. 2025 prostřednictvím portálu AIS MPO.

„Energetické úspory budou hrát klíčovou roli v další budoucnosti naší energetiky, zejména v kontextu dekarbonizace. Proto jsme připravili dvě výzvy z NPO, které obcím a firmám pomohou s přípravou komplexní energetické koncepce a se vstupní analýzou energetického managementu. Díky tomu budou moci optimalizovat a dlouhodobě vyhodnocovat svoji spotřebu energie, což povede ke snížení nákladů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podpora Zpracování místní energetické koncepce je určena na zpracování místní energetické koncepce. Jedná se o návrh komplexního řešení na zajištění dodávky a spotřeby energie v příslušné lokalitě, které má optimalizovat spotřebu. Obce do 5 tisíc obyvatel mohou získat až 450 tisíc korun s 95procentní výší způsobilých výdajů, obce od 5 do 10 tisíc obyvatel až 500 tisíc korun s 90procentní výší způsobilých výdajů a obce nad 10 tisíc obyvatel mohou získat až 550 tisíc korun s 85procentní výší způsobilých výdajů. Celková alokace je 150 milionů korun. Z poskytnuté dotace bude možné financovat jak výdaje na zpracování koncepce, tak například výdaje na tisk nebo grafickou úpravu.

Dotace Zavedení systému hospodaření s energií v podobě energetického managementu pomůže firmám a obcím se snižováním provozních nákladů. Součástí Zavedení energetického managementu je i vstupní analýza nemovitostí, která určí potenciální energetická opatření. Díky energetickému managementu mohou podnikatelé a obce identifikovat případné ztráty energií, optimalizovat spotřebu energií a snížit tak své náklady.

„V této výzvě financujeme přípravu základních dokumentů, definici procesů a výdaje na přípravu a zpracování systému pro monitorování a vyhodnocování spotřeby energie. Připraveno máme 50 milionů korun s tím, že v rámci jedné žádosti lze získat až 550 tisíc korun s 95procentní výší způsobilých výdajů,“ říká ředitel energetické účinnosti a úspor Ján Čiampor.

Žádosti je možné podávat on-line prostřednictvím portálu AIS MPO do 30. 6. 2025. Znění obou výzev najdete na tomto odkazu. Více informací k úsporám energií najdete na webu www.energiezamene.cz a www.mpo-efekt.cz. Každý všední den můžete také volat na informační linku 1212.

Že je o tyto důležité aktivity vedoucí k úspoře elektrické energie velký zájem, dokazuje již první den otevření výzev. Ve výzvě Zavedení systému hospodaření s energií v podobě energetického managementu bylo první den podáno 28 žádostí a ve výzvě Zpracování místní energetické koncepce dokonce 57 žádostí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert