Máte v obci nevyužitý pozemek, který chcete využít na výsadbu stromů?

| autor: Mgr. Renata Harnová Chvojková/ Ecosupport.cz – ekologické poradenství0

stromy_v_obci.JPG
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Do 30. 4. 2021 může obec žádat o podporu ze Státního fondu životního prostředí na výsadbu listnatých stromů. Jedná se o výzvu č. 9/2019.

Cílem výzvy je zlepšení životního prostředí v obcích a jejich okolí prostřednictvím výsadby listnatých stromů, která přispěje k vytvoření kvalitního a příjemného životního prostoru, ke zlepšování kvality ovzduší, zadržování vody i celkovému zlepšení prostředí obce.

Žadatelem o podporu může být každý, kdo má prokazatelný vztah k místu realizace projektu. Může se jednat například o zakládání extenzivních ovocných sadů na pozemcích obce, nevyužívanou zahradu mateřské školy, apod. Podstatný je souhlas vlastníka pozemku s realizací takového projektu.

Důležitý dokument, který je k podání žádosti třeba, je odborný posudek, který zpracuje oprávněná osoba s příslušnou odborností v oboru zahradnictví, zahradní a krajinářské tvorby či lesnictví.

Ecosupport_banner.png

Uznatelnými náklady akce jsou:
a) nákup stromků včetně všech potřebných věcí k ochraně před okusem, opora atd.,
b) náklady na závlahové zařízení,
c) náklady na zpracování odborného posudku

Minimální výše požadované podpory je 20 000 Kč, maximální 250 000 Kč (to už se však jedná o velké akce).
Náklady na samotné sázení uznatelným výdajem nejsou, předpokládá se zapojení veřejnosti.