Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Masivní úhyn ryb v řece Bečvě způsobil kyanid, inspektoři ČIŽP a policie šetří možného původce

| zdroj: ČIŽP0

voda20.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Podle laboratorních analýz několika nezávislých laboratoří způsobil masivní úhyn ryb, který byl nahlášen v neděli mezi Choryní a Hranicemi na Moravě v Bečvě, kyanid. Jediným účinným opatřením je snížení koncentrace kyanidu zvýšením průtoků v tocích upouštěním z vodních nádrží.

Policie nadále šetří možného znečišťovatele vodního toku. Spolupracuje kromě jiných složek také s inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Brno a Olomouc.

„Významnou část práce na analýzách vzorků provedla laboratořHZS Moravskoslezského kraje, Frenštát pod Radhoštěm. Ta první indikovala kyanidy.Na základě spolupráce ČIŽP Olomouc a Povodí Moravy s. p., Brno probíhá a nadále bude probíhat monitoring toku Bečva. Vzorky vod z Bečvy budou pravidelně analyzovány laboratoří na přítomnost kyanidů až do doby, kdy se jejich koncentrace vrátí na původní stopová množství před havárií,“ řekl Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Kyanidy nelze z povrchových vod odstranit, nelze provést k jejich snížení oxidaci chlorem, ozónem, ani jinou látkou, bylo proto nutné přijmout okamžitá opatření ke snížení koncentrací. Situaci začali ihned po ohlášení řešit zástupci Povodí Moravy, s. p. Využili k tomu zásoby vody z vodní nádrže Bystřička a zvýšili odtok až na patnáctinásobek. Manipulace prováděli i v následujících dnech, aby došlo k naředění škodlivé látky a zabránilo se dalším úhynům ryb. Odběry v místech níže po toku dokazují, že koncentraci kyanidu se tak podařilo snížit.

„V souvislosti s očekávanými dešťovými srážkami lze předpokládat, že těla doposud neodstraněných uhynulých ryb v toku budou vystupovat k hladině a budou unášena dále říčním proudem. Zdroj kontaminace považujeme za jednorázový a uvedený jev je pouze důsledek původní otravy, nikoliv pokračování kontaminace. Do odvolání nedoporučujeme používat vodu z řeky Bečvy k pitným účelům, koupání a k závlahám,“ řekl Radek Pallós, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Olomouc.

Rozpustné kyanidy jsou prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují také prudce jedovatý kyanovodík. Jejich jedovatost spočívá v zablokování buněčného dýchání. Nejnebezpečnější sloučeninou je kyanovodík. Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut.

Kontaminační mrak se objevil v řece v neděli 20. září a postupoval od Choryně na Vsetínsku přes Hustopeče nad Bečvou,  Teplice nad Bečvou k Hranicím a poté k Lipníku nad Bečvou až do Přerova. Zde se v nadjezí zastavil. Část se ještě dostala do soutoku s Moravou, kde se jí ale podařilo naředit vodou z vodních nádrží Slušovice a Fryšták a její koncentrace už nepřestavuje tak velké riziko pro vodní faunu a floru. Následky jsou rozsáhlé, rybáři do kafilérie dosud odvezli 32 tun otrávených ryb.

ČIŽP Olomouc i Brno spolupracují při vyšetřování původce znečištění s Policií ČR, s kriminalisty ze Zlínského kraje. Vzhledem k tomu není v tuto chvíli možné případ více komentovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj