Liberecký kraj rozdělí v dotacích téměř milion a půl na podporu ekologického vytápění

| zdroj: Liberecký kraj0

jan-kopriva-nex3P5iBnPg-unsplash
zdroj: unsplash.com

Pokračovat v podpoře efektivnějšího a ekologičtějšího způsobu vytápění. To je cílem aktualizovaného programu z dotačního fondu kraje, který nese názevPodpora dodatečné instalace akumulační nádoby u domácích kotlů na pevná paliva. Je v něm vyčleněno 1,3 milionu korun. Podmínky programu odsouhlasila na svém zasedání Rada Libereckého kraje 5. prosince.

„Jsem rád, že Liberecký kraj opět podpoří efektivnější a ekologičtější způsoby vytápění formou dotačního programu, kterým domácnosti doplní otopnou soustavu o akumulační nádobu. Sníží se díky ní znečištění ovzduší emisemi z domácího vytápění a dosáhne se úspory paliva, vyššího tepelného komfortu, nižších nákladů na energii a nižších nákladů na obsluhu,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Žádat o dotaci lze pouze na pořízení a instalaci akumulační nádoby ke kotlům splňujícím minimálně 3. emisní třídu, které mají celkový tepelný příkon od 10 do 300 kilowatt. „Pro rok 2024 je stanovena maximální dotace na 50.000 korun a žádosti budou přijímány průběžně, s následnou administrativní kontrolou, hodnocením a průběžným předkládáním orgánům kraje ke schválení,“ doplnil radní Ulvr.

Pokud program schválí i Zastupitelstvo Libereckého kraje, bude možno zasílat žádosti od 1. února 2024 do 21. října 2024. Účelovou dotaci lze využít na již uskutečněné projekty v období od 1. ledna 2023 do data podání žádosti. „Součástí žádosti je rovnou i vyúčtování a dotace tak bude vyplacena ihned po podpisu smlouvy,“ dodal radní Ulvr.

Dotace bude poskytnuta až do výše 70 % z celkových výdajů projektu, minimálně ve výši 10.000 a maximálně 50.000 korun. „Žadatelem v tomto programu může být nepodnikající fyzická osoba, která vlastní rodinný dům na území Libereckého kraje, do něhož je pořízena a instalována akumulační nádoba,“ uzavřel Jiří Ulvr.