Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kvalitu vody ve studni je třeba po zimě zkontrolovat

| zdroj: Vodotech/ SmVaK Ostrava0

pumpa3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixababy

Zima pomalu končí. Majitelé studní, kteří využívají studniční vodu jako pitnou, by ale měli být na pozoru. Jarní tání sněhu totiž může nepříznivě ovlivnit kvalitu vody ze studně. Je proto třeba zajistit kontrolu kvality vody, aby se předešlo případným zdravotním komplikacím.

Tání stejně jako například prudké deště a následné povodně vede k přítoku zvýšeného množství vody do lokálních vodních zdrojů. Proto je s koncem zimy a po tání sněhových zásob nezbytná péče o studny a kvalitu vody v nich. Prioritou pro odpovídající péči o kvalitu vody ve studni je předcházení zdravotním komplikacím z nežádoucích látek, které v ní mohou být přítomny. Při posuzování kvality vody ve studni a její ne/vhodnosti pro konzumaci není odpovědné spoléhat pouze na vlastní smysly. Ty nejsou v řadě případů schopny na rozdíl od laboratorních analýz přítomnost nevhodných látek ve vodě zachytit. Vyplatí se spolehnout se na odborné laboratorní rozbory.

Zhruba 10 % obyvatel České republiky je závislých na vodě z veřejných nebo domovních studní. Další zhruba pětina obyvatelstva používá vodu ze studní na chalupách, chatách o víkendech a na dovolené. Všichni tito lidé by měli odpovědně přistupovat k tomu, aby pravidelně sledovali, jakou vodu z těchto zdrojů pijí, a zda má odpovídající kvalitu s ohledem na lidské zdraví. V současné pandemické situaci, kdy má řada lidí oslabenou imunitu to platí o to víc.

Pravidelná údržba po zimním období zahrnuje i kontrolu kvality vody

Doporučuje se proto, aby před příchodem jara majitelé studní prováděli nejen pravidelné čištění a údržbu po zimním období, ale také aby věnovali pozornost kontrole kvality využívaných zdrojů. Argument uživatelů, že není potřeba vodu ze zdroje testovat, protože dlouhodobé užívání se obešlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, a voda má navíc vynikající chuťové vlastnosti, neobstojí.
Především děti a citlivější osoby mohou být postiženy střevními či zažívacími problémy v případě výskytu bakterií fekálního původu. Například ve střevech je bakterie Escherichia coli žádoucí a běžnou součástí. Při vypití vody kontaminované tímto mikroorganismem, mohou nastat zdravotní komplikace. A tato rizika jsou vyšší především v obdobích, kdy do studny přitéká více vody z okolí. Tedy právě v obdobích blížícího se jara, nebo vydatných přívalových srážek.

Při prvním rozboru zdroje je vhodné analyzovat více ukazatelů tak, aby bylo možné dosáhnout uceleného přehledu o jeho kvalitě. Při dalších analýzách je dostačující zaměřit se na kritické ukazatele, které nebyly v prvním rozboru vyhovující, a zkontrolovat si tak účinnost technologického opatření. Nejčastějšími problémy, s nimiž se laboratoře při rozborech setkávají, jsou bakteriální kontaminace, zvýšený výskyt železa, manganu a dusičnanů.

Co má vliv na kvalitu vody ve studni?

Klimatické faktory – tání sněhu, povodně, sucho
Materiál využitý pro stavbu studny, vrty a rozvody vody
Okolní prostředí – možná kontaminace například ze zemědělské nebo průmyslové činnosti
Geologické podloží – může mít vliv na přítomnost manganu, železa a dalších kovů – je možné využít kvalitní filtry

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert