Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj Vysočina má vodíkové memorandum

| zdroj: Kraj Vysočina0

aktuality
zdroj: Kraj Vysočina

Česká republika se společně s ostatními členskými zeměmi zavázala dosáhnout klimatické neutrality celé EU do roku 2050 a jedním z možných nástrojů, jak tohoto ambiciózního cíle dosáhnout je i využití vodíku a s tím spojený vývoj vodíkových technologií jako součásti strategie ČR.

Kraj Vysočina cítí v této oblasti velkou příležitost a rád by se stal místem pro aplikaci těchto nových technologií v praxi. „Uplatnění vodíkových technologií v rámci kraje vidím zejména v oblasti energetiky a dopravy. Proto se kraj rozhodl spolu s dalšími klíčovými hráči regionu uzavřít memorandum o spolupráci v oblasti výroby, skladování a využívání vodíkových technologií napříč odvětvími,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

Signatáři dnes podepsaného memoranda týkajícího se rozvoje aktivit při využití vodíku - Kraj Vysočina, statutární město Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava a společnosti SmartPlan a JIPOCAR Power umožní vznik otevřené platformy s názvem „Vodíková Vysočina“ (Hydrogenhills). Do ní se mohou zapojit i další subjekty, které se vodíkovými technologiemi zabývají nebo mají zájem o jejich přivedení do praxe.

 „Z pozice kraje samozřejmě sledujeme aktuální trendy v oblasti energetiky a vnímáme potenciál uplatnění vodíku a vodíkových technologií při rozvoji regionu. Vnímáme to jako příležitost pro udržení nebo ještě lépe zvýšení konkurenceschopnosti našich regionálních firem na českém i evropském trhu,“ říká Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Jedním ze signatářů memoranda je také Vysoká škola polytechnická Jihlava, veřejná vysoká škola se sídlem v Kraji Vysočina. Pro ni je memorandum jak znalostní výzvou v oblasti výzkumu a vývoje, tak výrazem společenské odpovědnosti a partnerství s dalšími aktéry v kraji. „K memorandu se připojujeme jako vzdělávací a výzkumná instituce, kdy si uvědomujeme význam nově vznikající platformy s ohledem na energetickou udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí. Spolupráce s partnery v regionu Kraje Vysočina je v tomto směru klíčová,“ uvedl rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Zdeněk Horák.

„Město Jihlava se díky své poloze může stát důležitým bodem v budování vodíkové infrastruktury. Příležitosti,  které nám vodík a vodíkové technologie nabízejí, bychom chtěli  znát komplexně. Analýza příležitostí a hrozeb, zakotvená v memorandu, je prvním a správným krokem, jak vodíkovou strategii uchopit. Věříme, že memorandum posune město Jihlava společně s dalšími signatáři memoranda nejen k čisté energetické nezávislosti, ale také se stane  příležitostí  nových pracovních míst v regionu,“ doplňuje primátor města Jihlavy Petr Ryška.

Signatáři memoranda deklarují zájem spolupracovat na odborných otázkách v souvislosti s myšlenkou využívání vodíku a vodíkových technologií a na podpis memoranda naváží tvorbou akčního plánu, který bude zahrnovat jednotlivé dílčí kroky, které chtějí signatáři realizovat v následujících 12 měsících.

„JIPOCAR jako dopravní a logistická firma věří vodíku. Jeho budoucnost v kamionové dopravě se nám jeví jako smysluplnější cesta, než elektro mobilita. V manipulační technice už tato technologie běžně existuje, i když její pořizovací náklady jsou zatím vysoké. Ale je to cesta jak snížit uhlíkovou stopu,“ dodává Jiří Vybíhal ze společnosti JIPOCAR Power.

Vodík a vodíkové technologie jsou jedním z hlavních nástrojů pro dosažení cílů snižovaní emisí skleníkových plynů, proto lze očekávat největší počet výstupů nejdříve v oblasti dopravy. Jak informovali partneři Vodíkové Vysočiny, směřují jejich podnikatelské aktivity např. k nasazení vodíkových baterií do obslužné dopravy ve firmách, vybudování vodíkové plnící stanice v Jihlavě, ale i k možnému nasazení vodíkových autobusů ve veřejné dopravě nebo výhledově využívání vodíku v těžké dopravě. To vše v úzké spolupráci veřejného, soukromého a akademického sektoru. „Za Kraj Vysočina plánujeme v letošním roce například uspořádat podnikatelskou misi do Dolního Bavorska, které má zajímavé a jistě přenositelné zkušenosti s budováním tzv. Hydrogenvalley. Chceme využít našich dobrých vztahů v rámci kooperace ve sdružení Dunaj – Vltava a načerpat inspiraci a dobrou praxi,“ doplnila Hajnová.

Memorandum o spolupráci bylo slavnostně podepsáno ve čtvrtek 6. dubna v sídle Kraje Vysočina hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem, primátorem Jihlavy Petrem Ryškou, rektorem VŠPJ Zdeňkem Horákem, jednatelem společnosti JIPOCAR Power Jiřím Vybíhalem a jednatelem společnosti SmartPlan Tomášem Jančou.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ