Kontrolní mechanismy v odpadovém hospodářství

| autor: Hana Tomášková1

640px-Radnice_(Moravská_Třebová) (2).jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Wikimedia Commons

Evidence odpadů umožní získat přehled o jejich skutečné produkci. Bez dat nelze správně analyzovat odpadové hospodářství a hledat cesty, jak služby zefektivnit. Celý proces je také nutné průběžně kontrolovat.

Adresná evidence nádob na komunální odpad

Adresná evidence nádob na komunální odpad umožňuje získat konkrétní data ke každé nádobě. Nádoby jsou označeny QR kódy nebo čipy. Záleží na využití konkrétní technologie, ale je možné zaznamenávat například datum výsypu, konkrétní zaplněnost nádoby nebo hmotnost odpadu v nádobě.

Získaná data umožňují optimalizaci např.:

• Redukce počtu výsypů, což znamená konec vyvážení poloprázdných kontejnerů
  • Redukce počtu odpadových nádob, která umožní například odstranění nevyužívaných nádob
  • Změna umístění odpadových nádob zohledňuje skutečné využívání nádob
  • Redukce váhy odpadu povede k fakturaci za SKUTEČNĚ svezený odpad

Svozy odpadů:

• Vozy se snímači a váhami dokáží identifikovat nádobu a zvážit její obsah
  • Trasy svozových vozů – efektivní plánování podle skutečné potřeby
  • Svoz více druhů odpadů najednou – vozy s dělenou nástavbou umožňují přepravu dvou druhů odpadů naráz. To je výhoda u systému "door to door" svozů, kdy do ulic se zástavbou rodinných domů nemusí díky této technologii jezdit dvě vozidla odděleně pro každou komoditu.

Příklady dobré praxe: Moravská Třebová

Adresná evidence odpadů umožňuje řídit odpadové hospodářství

„Adresná evidence odpadů v Moravské Třebové funguje od roku 2016. Díky tomu dokážeme efektivně přizpůsobovat režim svozu v konkrétních lokalitách, což nám pomáhá šetřit náklady a koordinovat celý systém odpadového hospodářství,“ říká Petr Frajvald, místostarosta města Moravská Třebová.

Získané informace posloužily městu k optimalizaci svozů a efektivnějšímu nastavení strategie. „Na základě získaných dat jsme upravili harmonogram svozu odpadu. Dvoutýdenní interval svozu komunálního odpadu jsme v minulých letech upravili na třítýdenní. Díky tomu se nám uvolnily finanční prostředky na častější svoz tříděného odpadu - papíru, plastů a bioodpadu,“ doplňuje Petr Frajvald.

Analýza sběrné sítě a možné zavedení door to door systému

Pro kvalitní vytřídění surovin je potřeba, aby občané měli dostatek informací o nakládání s odpady ve své obci. Je obecně známo, že ochota občanů třídit odpady klesá se vzdáleností, kterou musí ujít k odpadovým nádobám.
„Zvýšení efektivity sběru a třídění odpadu lze docílit v první řadě zajištěním dostupnosti dostatku nádob na třídění. Proto zvažujeme nákup a distribuci dalších nádob na třídění papíru a plastu přímo do domácností,“ nastiňuje místostarosta plány do budoucna.

Kontrola občanů i firem je nutností

„Z hlediska kontroly se zaměřujeme na firmy i obyvatele, u kterých v ročním přehledu evidujeme zvýšené množství netříděného odpadu. V takových případech následně provádíme namátkové kontroly,“ uzavírá Petr Frajvald.

Odpadová data z Moravské Třebové:

moravska trebova  produkce sko (2).png
moravska trebova  vytříděný.png
moravska trebova  vytříděný na 1 obyvatele.png
moravska trebova  graf.png

Máte dotazy týkající se kontrolních mechanismů v odpadovém hospodářství? Můžete využít naši Poradnu:

Poradna3.png

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

logo_MZP_CZ (3).png