Kombinovaný sběr: budoucnost pro obce nebo znehodnocení vytříděných surovin?

| autor: Hana Tomášková0

odpad10.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Kombinovaný sběr znamená sběr různých druhů vytříděných odpadů do společné nádoby. Předem musí být jasně definováno, které druhy odpadů je v rámci této konkrétní nádoby možné třídit dohromady.

Kombinovaný sběr šetří náklady

„Podobné systémy se používají i v zahraničí. V České republice se uplatňují hlavně u komodit, kterých je v komunálním odpadu poměrně málo a jejich samostatné třídění by stálo dost peněz. Tím myslím nápojové kartony a plechovky. Třídit obě tyto komodity s plasty, případně plechovky s plasty a nápojové kartony s papírem, je poměrně běžné,“ říká odpadový expert Milan Havel z Arniky.

V rámci kombinovaného sběru musí být předem jasně definováno, které druhy odpadů je možné třídit dohromady. Vícekomoditní sběr je svážen jedním vozem, který má určenou trasu, aby obsloužil nádoby se stejným obsahem. Odvezený odpad je dále tříděn podle druhů na třídící lince, takže je s ním nakládáno jako s jakýmkoli jiným vytříděným odpadem.

„Záleží samozřejmě na kvalitě a možnostech dotřiďovací linky,“ upozorňuje Milan Havel, „Rozdíly jsou v jednotlivých krajích i regionech.“

Výhody vícekomoditního sběru odpadu

Vzhledem k tomu, že se systém kombinovaného sběru v České republice teprve rozvíjí, lze očekávat nárůst poptávky, a to zejména po možnosti kombinovaného sběru kovů s dalšími komoditami. Vícekomoditní sběr umožňuje obcím menší zábor veřejného prostranství, protože se ušetří místo za více odpadových nádob, obce mají nižší náklady na svoz odpadu a občané získají větší komfort pro třídění odpadu. Na svozech lze ušetřit zejména při přepravě v kombinaci s vytříděnými plasty, ale společná přeprava více druhů odpadu má vliv i na frekvenci svozů a plánování svozových tras.

„Kombinovaný sběr odpadů je reakcí na snahu snížit náklady za sběr a svoz a současně zvýšit efektivitu následných dotříďovacích procesů u zpracovatelů, takže je o to ze strany obcí zájem,“ uvádí Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek a místopředseda Svazu měst a obcí.

Nesmí být znehodnoceny vytříděné suroviny

Letošní rok byl a stále je pro obce nesmírně náročný. Čelí mnoha problémům, které v předchozích obdobích řešit nemusely. Odpadové hospodářství je další výzvou. O kroky, které povedou k vyšší efektivitě a zároveň úspoře nákladů, bude jistě zájem. Patří mezi tyto účelné změny systému i kombinovaný sběr?

„Kombinaci těchto sběrů lze podpořit. Mají smysl. Není to automaticky dobrá věc, systémy v regionech se vyvíjí, jejich historie je důležitá. Tím, že jsme převedli správu v oblasti odpadu až na úroveň obcí, jsme sběr jednotlivých komodit zkomplikovali a brání to lepšímu systémovému řešení,“ domnívá se Milan Havel, ale zároveň zdůrazňuje: „Není to tak velký problém, pokud ovšem nedojde ke sběru, který by znehodnotil surovinu. To se týká hlavně papíru.“

Podporuje kombinovaný sběr odpadu Ministerstvo životního prostředí? Mají obce možnost získat dotace na nádoby na vícekomoditní sběr? Dočtete se v našem článku Jak se ke kombinovanému sběru odpadu staví MŽP/ SFŽP?