Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kdo ušetří při zavedení plošně povinného zálohování PET lahví

| autor: Hana Tomášková1

platove_lahve_pixabay
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Konečný spotřebitel to zcela jistě nebude, právě naopak. To je třeba si uvědomit. Někdo to prostě zaplatit musí. Ovšem kromě občanů nakupujících nápoje v PET lahvích by na plošné zálohování doplatily i obce.

Co by čekalo konečného spotřebitele

  • Zaplacení zálohy při nákupu nápojů v PET lahvi
  • Skladování neporušených PET lahví v domácnosti
  • Transport PET lahví k automatům, případně k personálu zajišťujícímu odběr vratných PET lahví

Co je na tom? Stejně nosím PETky do kontejneru

Ano, jen je třeba si uvědomit, jak daleko má český občan nádobu na odpadový plast. Ta vzdálenost se neustále zmenšuje a je dokázáno, že její zkracování má přímý vliv na zvýšenou ochotu třídit odpad. Jak daleko to bude k zálohovému automatu?

PETky se navíc dají doma skladovat a do odpadu odnášet již sešlápnuté, takže nezaberou tolik místa. Viděli jste někdy například v Chorvatsku auta nacpaná po střechu prázdnými PET lahvemi? Litovali jste chorvatské babičky čekající frontu (ostrov Vir, léto 2022) v úmorném vedru, až budou obsluze moci odevzdat pytle s PET lahvemi?

Co by čekalo obce

Obce by i nadále musely provozovat kontejnery na plasty, ze kterých by však ubyla nejhodnotnější komodita. Nižší náklady na svoz plastů by ani náhodou neodpovídaly zvýšeným nákladům třídiček. Třídícím linkám by zbyl plastový odpad, o který není valný zájem. Komu tedy budou účtovat vyšší náklady za třídění plastového odpadu? Obcím. A ty dále v poplatcích svým občanům. A to dokonce i těm, kteří nápoje v PET lahvích ani nekupují.

Co by jeden pro životní prostředí neudělal

Myslíte si, že PET lahve se budou vymývat a používat podobně jako skleněné vratné láhve? Omyl. Projdou recyklačním procesem stejně jako PET lahve z nádob na vytříděný plast. Ale budou se svážet odděleně a nesešlápnuté. Bude třeba vyrobit zálohovací automaty, dopravit je na příslušná místa, zajistit skladovací prostory atd… Nějak se nám ta uhlíková stopa protahuje.

Odkud se vzal boj o PETky

Dokud Evropská unie nepřišla s požadavkem, že nové PET lahve budou muset obsahovat 25 % recyklovaného PETu (rPET), bylo takřka ticho po pěšině. O rPET je velký zájem, protože se využívá nejen v potravinářství, ale i v textilním, automobilovém a dalších odvětvích. Není ho tedy dostatek a je drahý. Povinné zálohování by zajistilo výrobcům nápojů dostatek potřebného rPETu, navíc levně, protože náklady by se přenesly na koncového zákazníka. Kontrola nad PET lahvemi by znamenala výhodné postavení pro výrobce nápojů i v rámci obchodování s touto komoditou.

Je to nutné, když to nezní moc ekologicky a je to drahé

Pro splnění cílů EU potřebuje Česká republika navýšit sběr použitých PET lahví. V současné době se do oběhu vrací 8 PET lahví z 10 vyrobených (dnešní míra třídění překračuje 80 %). Splnili jsme tedy cíl pro rok 2025 (75% třídění) a k roku 2030 by se třídění mělo navýšit na 90 %.

V době, kdy se na obce tlačí, aby zvyšovaly míru třídění, a kdy se zvedají náklady na odpadové hospodářství, lze předpokládat, že cíle 90% třídění PET lahví dosáhne Česká republika i dříve.

Komentáře

  1. Tento článek popisuje faktický stav. Bez příkras a nálepkování. Prostě PET umíme vysbírat a recyklovat již v rámci současného systému a nepotřebujeme budovat paralelně nový systém. Ten nový systém, zálohový, nenahradí ten stávající a tak budeme mít dva. Občan to zaplatí násobně. No a o tom to je. Chcete li skutečně se chovat ekologicky, pijte vodu z vodovodu !!!

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert