Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Každý recyklovaný mobil ušetří 230 litrů vody

| zdroj: Asekol0

Každý recyklovaný mobil ušetří 230 litrů vody

V třídění papíru, plastu nebo skla Češi patří mezi premianty, v recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů ale naopak mají co dohánět. Jak navíc ukázal průzkum pro společnost ASEKOL, téměř polovina z nás elektroodpad stále likviduje odvozem do sběrného dvora, zatímco speciálních červených kontejnerů využívá jen necelá čtvrtina lidí.

Právě k jejich „objevení“ je ale teď ideální příležitost. Červených kontejnerů je totiž v České republice téměř 4 000, velká část z nás má tedy ten nejbližší pravděpodobně za rohem. Přesné umístění červených kontejnerů najdete na webu: www.cervenekontejnery.cz. Kvůli plošné karanténě máme navíc příležitost vysloužilá elektrozařízení konečně vytřídit, a čas strávený doma tak využít smysluplně.

Méně vody, ropy i skleníkových plynů

Staré spotřebiče obsahují nebezpečné látky, jako rtuť, olovo nebo kadmium. Ty se na klasické skládce uvolňují do půdy, vody a ovzduší a poškozují tím životní prostředí. Nemluvě o tom, že pokud staré spotřebiče vyhodíme do směsného odpadu, přicházíme tak o drahocenné suroviny,“ vysvětlila Kristina Koucká, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Například každých 500 kilogramů vytřízeného drobného elektra znamená úsporu 12 125 kWh elektrické energie. Přibližně tolik vyrobí moderní větrná elektrárna za den. Stejné množství zároveň ušetří ropu, ze které by se dal vyrobit benzín na cestu autem z Prahy do Dubaje. Výrazně se sníží i produkce skleníkových plynů a poškození ozónové vrstvy.

Kalkulačka, rádio, mixér…

Do červených kontejnerů je možné vyhodit například staré mobily, kalkulačky, rádia nebo vysloužilé kuchyňské pomocníky, jako je varná konev nebo ruční mixér. Odtud pak poputují přímo do recyklační linky, kde se z nich pomocí různých separací získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití.

Inventuru zároveň můžete udělat i u větší elektroniky, na kterou by červený kontejner s rozměrem vhozu 40 x 50 centimetrů nestačil, a připravit si ji na pozdější odvoz do sběrného dvora. Například recyklace 100 běžných televizorů uspoří spotřebu elektrické energie pro domácnost až na 4 roky, nebo ušetří přibližně 400 litrů ropy potřebných až k sedmi cestám do Chorvatska. Odevzdání 10 vysloužilých monitorů zase ušetří spotřebu energie na chod notebooku po dobu necelých 5 let.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert