Jaké mají obce možnosti, pokud chtějí zlepšit kvalitu ovzduší?

| autor: Hana Tomášková0

vesnice111.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Čistota ovzduší je jednou z klíčových oblastí, která ovlivňuje kvalitu života a zdravotní stav občanů. Možnosti obcí v oblasti čerpání dotací na zlepšení kvality ovzduší pro náš server shrnula Lucie Früblingová ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Jaké mají obce možnosti v oblasti čerpání státní podpory, pokud chtějí zlepšit kvalitu ovzduší ve své lokalitě?

Aktuálně mají obce a města možnost se zapojit do výzvy č. 146 v Operačním programu Životní prostředí zaměřené na dílčí i komplexní renovace veřejných budov. Konkrétně mohou získat dotaci například na výměnu zdroje tepla na vytápění s výkonem nižším než 5 MW využívající fosilní paliva, a to samostatně nebo i v kombinaci se zateplením obálky budovy. Starý zdroj mohou nahradit za tepelné čerpadlo, kondenzační kotel na zemní plyn, zdroj na biomasu nebo zařízení využívající obnovitelné zdroje energie. Dosáhnout mohou na dotaci až 60 % z celkových způsobilých výdajů projektu.

Zlepšit kvalitu ovzduší mohou obce rovněž prostřednictvím svých občanů, kteří mají v některých krajích stále možnost žádat o kotlíkovou dotaci. Příjem žádostí aktuálně probíhá v Libereckém, Středočeském, Pardubickém a Karlovarském kraji. Na začátek příštího roku je plánováno vyhlášení další výzvy v Královéhradeckém kraji. Pro uspokojení vysoké poptávky po kotlíkových dotacích MŽP na začátku příštího roku pošle do krajů dalších 600 mil. Kč, díky kterým by měli být uspokojeni zejména žadatelé, jejichž žádosti čekají v zásobnících projektů.

Poměrně široký výběr dotací na zlepšení kvality ovzduší přinese rok 2021, kdy se budou spouštět první výzvy z nového programového období OPŽP, kde přímo celá jedna oblast by měla být věnována obnovitelným zdrojům energie ve veřejném sektoru. Za zmínku nepochybně stojí i prostředky tzv. Modernizačního fondu, který sice primárně cílí na modernizace stávajících energetických systémů, ale příležitostí je i pro jednotlivé obce, např. pokud se rozhodnou pro cestu komunitní energetiky. Z peněz Modernizačního fondu budou obce moci rovněž financovat modernizaci veřejné dopravy, konkrétně pořízení vozidel na alternativní pohon a infrastruktury. Vedle toho do České republiky míří evropské finance, které se v následujících několika letech budou rozdělovat prostřednictvím Fondu pro spravedlivou transformaci a Fondu obnovu, kde část peněz bude vyčleněna rovněž na "zelené" projekty.

Máte další dotazy?

Poradna3.png