Jak vytvořit zdravější a čistší prostředí uvnitř budov

FN0
zdroj: FN Nano

Žijeme v hektické době a většinu času trávíme uvnitř budov. Býváme často unavení, zesláblí, ospalí, bolí nás hlava, pálí oči a náš imunitní systém se stává oslabeným. Jsme tedy více náchylní na viry a bakterie, které na nás ze všech stran útočí.

Nejvíce ohroženi jsme tam, kde je větší výskyt lidí najednou – např. v čekárnách ordinací, ale i ve velkých kancelářských komplexech, v nákupních centrech, v letištních halách, restauracích, jídelnách, v městské dopravě a v mnoha dalších prostorech.

Navzdory obecnému přesvědčení je vzduch, který dýcháme v budovách, až osmkrát více znečištěný než venku – přitom v uzavřených prostorech trávíme 85 % svého času.

Nedávné studie uvádí, že některé znečišťující látky mohou ve vnitřních prostorech existovat ve vyšších koncentracích než venku. Vzduch v interiérech bývá často vydýchaný, a ještě obsahuje mnohé nečistoty jako prach, pyl a další mechanické částice, také bakterie, viry, plísně a další mikroorganismy (šíří se vzduchotechnikou i klimatizací), dokonce i toxické těkavé látky (dezinfekce, čistící prostředky, osvěžovače vzduchu, kouření, formaldehyd – z nábytku, podlahových krytin, nátěrů apod.). V koktejlu škodlivin, který máme v budovách umíchaný najdeme i azbest, benzen, toluen, ftaláty a jiná změkčovadla, v neposlední řadě další produkty spalování.

Tento koktej škodlivin a jeho vliv na lidské zdraví je znám pod pojmem Sick Building Syndrome (Syndrom nezdravých budov- SBS). Je to kombinace onemocnění spojeného s jednotlivými místy v práci nebo bydlištěm.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila již v roce 1984, že 30 % obyvatel ve vyspělých zemích trpí nemocí SBS. V roce 2002 už WHO oznámila 60 % lidí postižených SBS.

Příčiny nemocných budov jsou často chyby v topení, větrání a klimatizace systémů. Jiné příčiny byly připsány nečistotě produkované z výfukových plynů, z některých druhů stavebních materiálů, těkavých organických látek (VOC), nesprávné ventilaci ozonu (vedlejší produkt některých kancelářských strojů), lehké průmyslové chemikálie, nebo nedostatečná filtrace čerstvého vzduchu.

Novým cílem designu zelených budov by na prvním místě mělo být vyhnout se většině zdrojů problému SBS, minimalizovat pokračující používání VOC a odstranit podmínky, které podporují nárůst alergenů a růst plísní.

Kanceláře 21. století

Pojďme si uvést konkrétní příklad, jak se s tímto problémem lze vypořádat. Svoje zkušenosti nám svěřila paní Blanka Zajíčková, ředitelka marketingu ve společnosti FN-NANO s.r.o., která nám popisuje, jak se z běžných kanceláří staly nejbezpečnější kanceláře na světě: „Počátkem roku 2021 se naše společnost přestěhovala v rámci areálu Akademie Věd ČR do jiného objektu, kde si pronajala větší kancelářské prostory v moderní administrativní budově. Na první pohled by se zdálo, že jsou kancelářské prostory v pořádku a bezpečné pro celodenní pobyt lidí v místnostech. Chtěli jsme ale vědět, jak na tom ve skutečnosti je čistota vnitřního prostředí, a proto jsme použili měřící přístroj, který je velice citlivý na organické těkavé látky (VOC), formaldehydy i na velmi jemné prachové částice. Na obr. 1 vidíte stav ovzduší interiéru po přebrání prostor – detektor ukazuje kvalita ovzduší ŠPATNÁ. Bylo tedy potřeba kancelářské prostory celé znovu vymalovat a aplikovat nano nátěry na stěny a stropy všech místností. Po dalším měsíci, kdy se prostory ještě osadily dalším sedacím nábytkem a stoly jsme za plného provozu užívání kancelářských prostor tento test znovu zopakovali a výsledek vidíte sami na obr. 2 – přístroj ukazuje kvalitu ovzduší FRESH. Při celodenním pobytu v takto ošetřených místnostech vás nebolí hlava, nepálí oči a necítíte se unaveni“.

fn1
fn2

Ověřená účinnost fotokatalytických nano nátěrů technologie FN NANO® v praxi

Po více jak roce bylo v těchto kancelářích provedeno oficiální testování. Technická Univerzita v Liberci (Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií) dne 16. 2. 2022 provedla testování mikrobiologického znečištění ve vnitřním prostředí kanceláří společností FN-NANO s.r.o. a Advanced Materials-JTJ s.r.o. Odběr vzorků se prováděl v zasedací místnosti, kde se denně koná několik jednání. Měření bylo provedeno dle mezinárodně uznávaných norem ČSN ISO 4833, ČSN ISO 7954, Vyhlášky č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb.

Nano nátěry dokázaly za pouhých 40 minut snížit množství bakterií téměř 10x násobně z kontaminovaného prostředí. Plísně byly zredukovány na polovinu, a to vše pouze díky energii slunce prostupující okny. Velmi nás těší výsledek testu VELMI NÍZKÝ STUPEŇ ZNEČIŠTĚNÍ bakteriemi a NÍZKÝ STUPEŇ ZNEČIŠTĚNÍ plísněmi uvnitř zasedací místnosti.

Je to opravdu vynikající výsledek a jasný důkaz, že tato technologie 21. století má obrovský potenciál pro bezpečí a ochranu lidí ve vnitřních prostorech.

fn3