Jak správně vybrat čerpadlo pro bazén

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Pumpa, Recenzer0

bazén4
zdroj: Ilustrační foto/ Pexels

Česká republika patří v počtu menších a středních bazénů na přední místa evropských zemí. Češi volí různé druhy bazénů. Důležitým faktorem pro příjemné koupání je čistota vody. K prodloužení koupací sezóny je třeba zajistit přijatelnou teplotu vody. V obou případech hraje velkou výběr čerpadla.

Typ čerpadla:

• Klasické čerpadlo

Jednodušší typy čerpadel vodu v bazénu pouze čistí. Připojují se k filtrační jednotce. Lze k nim připojit další bazénové příslušenství. Pro ohřev vody lze doplnit o solární ohřev vody.

• Tepelné čerpadlo

Vodu v bazénu vyčistí a ohřeje tepelné čerpadlo. Nejlepší účinnosti je schopno dosáhnout při teplotě vzduchu v rozmezí 15–25 °C.

Cirkulace a filtrace vody

Kvalitní bazénové čerpadlo zajišťuje dostatečnou cirkulaci vody v bazénu a její průtok filtrační nádobou s filtračním médiem. Bazénová čerpadla mají zabudovaný filtr pro zachycení listí, vlasů a podobných nečistot, které by jej v případě nasátí mohly poškodit.

Mají motor izolovaný od čerpané vody a jsou zhotovena z kvalitních plastů odolných proti korozi a proti oděru pískem.

Výkon čerpadla

K nejdůležitějším parametrům při výběru patří výkon čerpadla. Záleží na velikosti bazénu. Čerpadlo musí být schopno přečerpat vodu v bazénu alespoň 1× za dobu 5 hodin.

Průtok čerpadla

I zde platí, že čerpadlo s vyhovujícím průtokem musí vodu přečerpat alespoň 3× – 4× za den. Při menším průtoku proces čištění trvá dlouho a jeho kvalita není dostatečná.

Výtlakčerpadla

Kromě již zmiňovaného výkonu a průtoku je třeba při výběru věnovat pozornost i výtlaku čerpadla. Odpor potrubí a filtru za čerpadlem hraje při výběru zařízení důležitou roli.

V případě běžné technologie umístěné v blízkosti bazénu a odpovídajícího pískového filtru je možné počítat s výtlačnou výškou do šesti metrů. U větších bazénů se doporučuje konzultovat výtlačnou výšku soustavy s dodavatelem kompletní technologie.

Běžně výrobci předpokládají, že bude čerpadlo s filtrační jednotkou umístěno v rozmezí 8–10 metrů. Pokud bude čerpadlo umístěné dál, je třeba pořídit výkonnější čerpadlo.

Požadovaná teplota vody

Dalším z parametrů je maximální teplota čerpané kapaliny. Standardně jsou čerpadla konstruována pro teplotu vody do 35 °C, pro čerpadla určená do vířivek je nutné vybírat ta se schopností čerpat vodu o teplotě až 60 °C.

Přečtěte si také:

Napouštění bazénů z vodovodní sítě má svá pravidla

Jak napustit zahradní bazén a vyhnout se sousedským sporům nebo problémům ve vodovodní síti