Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Napouštění bazénů z vodovodní sítě má svá pravidla

| autor: Hana Tomášková0

bazen1.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Stále roste počet domácností, které si pořizují na zahradu bazén. Vlastní bazén znamená řadu výhod, ale nabízí se i otázka, jak ho správně napouštět.

Pokud majitel napouští bazén z veřejného vodovodu, měl by dodržet tyto zásady:

  • Především respektovat nařízení obce o případném omezení užívání pitné vody z veřejného vodovodu
  • Při napouštění větších bazénů nad 20 m3 z vodovodní přípojky vždy kontaktovat dodavatele pitné vody na dispečinku a tyto své záměry s pracovníky konzultovat, aby nedošlo k poklesu tlaku v síti a dalším problémům spojeným s nadměrným odběrem vody
  • Ideální je bazén napouštět pomalu – to znamená zvolit menší odtok vody z kohoutku a klidně rozvrhnout napouštění do delšího časového období – tedy napouštět vodu postupně po několik nocí. Nejvhodnější je období mimo špičku – v nočních hodinách, kdy je spotřeba vody minimální.

Proč je důležité napouštět bazén podle pravidel?

Majitelé často chtějí mít své bazény napuštěné co nejrychleji. Při příliš rychlém napouštění bazénů dochází k nárazovým změnám hydraulických poměrů ve vodovodní síti. To způsobuje uvolňování usazenin z vnitřních stěn vodovodního potrubí a dochází k zakalení vody.

Majitel bazénu si tak silným proudem vody může nejen napustit zakalenou vodu přímo do bazénu, ale navíc může způsobit zakalení vody i svým sousedům.

Kromě zakalení vody, může dojít i k poklesu tlaku v síti a tyto problémy se mohou současně projevit i u jiných odběratelů.

Napouštění bazénu ze studny

V případě napouštění bazénu ze studny může také dojít k zakalení vody v důsledku uvolnění nečistot. Je také nutné vědět, zda voda ze studny nepředstavuje zdravotní riziko.

banner ČEVAK.jpg

Voda do bazénu z cisterny

Pozvolné napouštění bazénů je zdlouhavé a pro řadu uživatelů nekomfortní. Proto mají možnost zajistit si napuštění vody jednoduše a bez komplikací, a to objednáním cisterny přímo u svého dodavatele pitné vody.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Meva a.s.
Fair Care
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards