Jak na efektivnější nakládání s odpady? Hlídat rozsah služby a její kvalitu

| autor: Gabriela Ročková, Hana Tomášková0

kontejnery23.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ OZO

„Obecně však mohu říci, že čím více budeme třídit, tím to bude stát více, a proto ruku v ruce s tím musí jít snižování svozu zbytkového odpadů,“ upozorňuje v rozhovoru Petr Bielan, technický náměstek OZO Ostrava s. r. o.

Náklady na tříděný odpad jsou velmi vysoké. Na jednotlivé druhy odpadů máme různě barevné i objemné nádoby. Je možné nějakým způsobem zefektivnit svozy a snížit jejich ceny a tím obcím snížit náklady na tříděný odpad?

Ano, stále je nutno optimalizovat svoz. Cesty odpovídají lokálním podmínkám. Můžeme jít cestou větších nádob a méně častého svozu, společného svozu komodit, změnou svozové techniky, změnami následné úpravy odpadů atd. Vždy však bychom měli mít na mysli všechny souvislosti v dané lokalitě. Z mých zkušeností je zásadním rozdílem realizovat svoz v rodinné zástavbě a sídlištích. Obecně však mohu říci, že čím více budeme třídit, tím to bude stát více, a proto ruku v ruce s tím musí jít snižování svozu zbytkového odpadů. Když se podaří udržet celkové náklady na svoz všech komodit, jedná se o správný postup, který do budoucna přinese úspory, pokud bude zvýšen poplatek za skládkování.

Chybí odbyt pro řadu vytříděných surovin. Jakými cestami by se dala vyřešit tato problematika?

To je na umu a odvaze podnikatelů, přijít na trh s výrobky z odpadů, které budou mít odbyt. Stát může vytvářet podmínky, například takové výrobky preferovat při nákupu. Odpadové firmy musí být pružné v tom, že veškerý odpad vezmou od zákazníků a připraví je pro použití, jak materiálové, tak energetické a pro co není odbyt, musí odstranit třeba skládkováním. A to vše musí dělat v reálném čase za ekonomických podmínek.

Kde vidíte pro obce největší obtíže při přechodu na efektivnější nakládání s odpady?

Obec je původce komunálních odpadů a odpad předává oprávněné osobě, která s odpady nakládá. Někdy to může být i vlastní obecní firma. Rolí obce je, najít si nejlepší oprávněnou osobu, která ji poskytne službu. Rolí obce je hlídat si rozsah služby a její kvalitu. V tom je klíč k efektivnímu nakládání s odpady z pohledu obce. Proces je to dle mého soudu kontinuální, dlouhodobý a mnoho obcí na této cestě již dávno je.

LOGO OBCEJINAK FINAL (1).jpg

Zajímají vás další informace o efektivním nakládání s odpady? Co vede k optimalizaci svozů odpadů? Jak zajistit koncovku? Na tyto i další otázky odpoví konference Komunální odpad po roce 2030 dne 15.09.2020 a účastnit se můžete i navazujícího semináře Management odpadů v českých městech dne 16.09.2020.