Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

I letos lze změřit radon zdarma díky dotaci podané prostřednictvím Kraje Vysočina

| zdroj: Kraj Vysočina0

pexels-kevin-b-16852088
zdroj: pexels

V minulém roce byly na Vysočině vyplaceny dva miliony korun z rozpočtu Ministerstva financí na protiradonová opatření, šlo například o objekty Mateřské školky ve Stránecké Zhoři, Dětský domov v Hrotovicích nebo rodinné domy v Sázavě a Třebíči. Dotace byly určeny na opatření ke snížení míry ozáření z přítomnosti radonu a jeho produktů přeměny ve vnitřním ovzduší staveb pro bydlení a pobyt veřejnosti a také na přijetí opatření ke snížení obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě k veřejné potřebě. Několik dalších žádostí v celkovém objemu dva miliony korun je rozpracováno.

Radon  je neviditelný radioaktivní plyn bez zápachu, který vzniká jaderným rozpadem uranu. Při průniku z podloží do pobytových prostor a místností se radon přeměňuje na další radioaktivní prvky, které se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je. Radon je po kouření druhým nejčastějším rizikovým faktorem, který může přispívat ke vzniku rakoviny plic.

„Území Kraje Vysočina je vzhledem ke geologické struktuře velmi bohaté na uranové žilky a žíly, a proto patří k oblastem s vyšší mírou rizika ozáření radonem,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí a dodal: „Rizikovou situací je dlouhodobý pobyt v budovách se zvýšenou objemovou aktivitou radonu, kterými mohou být domácnosti, školy i pracoviště. Tato místa často nejsou dostatečně chráněna proti pronikání radonu z podloží nebo byla postavena z rizikových materiálů“.

V České republice mohou o bezplatné měření objemové aktivity radonu požádat předškolní a školní zařízení, i majitelé bytů a stávajících rodinných domů.

Dlouhodobé měření zdarma s délkou od 2 až do 12 měsíců za pomoci pasivních detektorů lze objednat na stránkách Radonového programu ČR https://www.radonovyprogram.cz.

Měření na pozemku určeném k výstavbě provádí osoby s povolením Státního úřadu pro jadernou bezpečnost podle závazné metodiky. Toto měření je krátkodobé, trvá však minimálně sedm dní a je prováděno komerčními firmami s povolením úřadu: https://www.sujb.cz/aplikace/radon/?action=show&table=tab_a.

Při splnění podmínek daných vyhláškou č. 362/2016 Sb., o podmínkách poskytnutí dotace ze státního rozpočtu v některých existujících expozičních situacích je možné prostřednictvím krajského úřadu podat žádost o poskytnutí dotace na opatření podle vyhlášky č. 464/2016 Sb. o postupu při poskytování dotace ze státního rozpočtu na přijetí opatření ke snížení míry ozáření z přítomnosti radonu a jeho produktů přeměny ve vnitřním ovzduší staveb pro bydlení a pobyt veřejnosti a na přijetí opatření ke snížení obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě určené pro veřejnou potřebu. Žádost je předkládána na základě výzvy Ministerstva financí č. 7/2024 ze dne 12. 1. 2024.

Veškeré poradenství k této problematice zprostředkovává odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina s kontaktní osobou Ing. Jakubem Moravou, tel. 564 602 519, mob. 724 650 163, email: Morava.J@kr-vysocina.cz. Dotační tituly na realizaci protiradonových ozdravných opatření v rodinných domcích, bytech, předškolních a školních zařízeních, jakož i na veřejných vodovodech zůstávají nadále v platnosti na webových stránkách www.sujb.cz; www.suro.cz a www.radonovyprogram.cz.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert