Hasiči musí předjednat využití vodovodní sítě pro cvičení s vodaři

| zdroj: SmVaK Ostrava0

hasic
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

V Moravskoslezském kraji aktuálně působí více než 350 jednotek sborů dobrovolných hasičů (jednotka SDH), jejichž zřizovateli jsou v převážné většině obce a města. V jejich čele stojí velitel jednotky SDH, který je ze své funkce odpovědný starostovi obce.

HZS Moravskoslezského kraje s těmito jednotkami spolupracuje a v souladu s právními normami odpovídá za přípravu a realizaci odborné přípravy velitelů a strojníků všech jednotek SDH. Ta je rozdělena na základní a pravidelnou/každoroční. Nedílnou součástí této odborné přípravy jsou zásady a možnosti použití zdrojů požární vody, včetně hydrantů a problematika s tímto související.

Nicméně, je nutné rozlišovat mezi jednotkou SDH a sborem dobrovolných hasičů obce. Sbor dobrovolných hasičů obce je právně samostatný spolek působící na úseku požární ochrany. Jako takový se zpravidla nepodílí na zásahové činnosti při řešení mimořádných událostí. Z členů sboru dobrovolných hasičů obcí se nicméně vybírají také členové jednotky SDH, ale toto pravidlo není podmínkou. Právě sbory dobrovolných hasičů obcí se angažují v požárním sportu při organizaci soutěží v požárním sportu.

Hasiči a vodovodní sítě
Výcvik jednotek SDH, stejně jako soutěže v požárním sportu, mohou mít přes svůj neoddiskutovatelný význam a smysl, který každý z nás ocení především v momentech, kdy situace vyžaduje jejich zásah, také negativní dopady na situaci ve vodovodní síti.

Ta obvykle nastává v důsledku nedodržením stanovených podmínek, tj. většinou překročením maximálního povoleného průtoku pro daný požární hydrant nebo odběrem vody z hydrantu, který není určen pro požární účely (kalníky, vzdušníky apod.). Důsledkem takového použití je uvolnění inkrustů v potrubí a pokles tlaku v postižené části vodovodní sítě.
Pokud jde navíc o neohlášenou aktivitu - jedná se zejména o případy, kdy je voda odebírána pro jiný účel, než je použití vody ke zdolávání požáru - je pro pracovníky SmVaK Ostrava o to složitější zjistit příčinu takového stavu, případně jej odstranit.

SmVaK Ostrava se s touto skutečností pravidelně setkávají, a proto apelují na sbory dobrovolných hasičů, aby k situaci přistupovaly odpovědně a tak, jak udává platná legislativa. Vzhledem k situaci a opakovaným problémům se vodárenská společnost rozhodla danou problematiku řešit intenzivnější spoluprací jak s obcemi a městy, na jejichž území sbory působí, tak s hasičskými jednotkami, pokud jejich zřizovateli nejsou samotné municipality. SmVaK Ostrava dlouhodobě spolupracují také s HZS Moravskoslezského kraje.

Pravidla pro odběr z hydrantu

„Pro odběry pitné vody z veřejné sítě jiného charakteru, než jsou záchranné a likvidační práce, určuje zákon o vodovodech a kanalizacích jasná pravidla. Ta spočívají v tom, že budou předány seznamy a mapové podklady s vytipovanými vhodnými hydranty v příslušné obci se stanovenými technickými podmínkami odběru. Základními podmínkami jsou prvotní dohoda o způsobu stanovení odebraného množství, stanovení maximálního průtoku hydrantem a samozřejmě povinnost oznamovat zahájení a ukončení odběru. Hydranty vhodné pro tyto účely jsou vytipovávány s ohledem na technický stav a kapacitu vodovodní sítě,“ říká ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř.

Jak zkomplikovat život odběratelům
O tom, co může způsobit neoprávněný odběr pitné vody ze sítě bez dodržení stanovených podmínek, se mohli přesvědčit v posledních týdnech například pracovníci provozního střediska vodovodních sítí SmVaK Ostrava na Třinecku a Frýdecko-Místecku. V jednom případě se jednalo o podezření, že z požárního hydrantu v obci navážely neoprávněně zahradní bazény, což je možné doložit výrazně nestandardním grafem odběru pitné vody v lokalitě, v druhém případě se jednalo o výrazné poškození požárního hydrantu, který byl v důsledku toho nefunkční. Oba tyto případě si vyžádaly operativní zásah pracovníků vodárenské společnosti
„Chtěl bych apelovat na jednotlivé sbory dobrovolných hasičů, jejichž aktivit si velice vážím. Buďte odpovědní k lidem, kteří jsou na dodávkách pitné vody v lokalitách, kde závodíte nebo cvičíte, a hledejme odpovídající řešení společně,“ uzavírá Koníř.