Podniky vyrábějící elektrickou energii musí splňovat náročné, legislativou dané limity. Jen do projektů na snižování emisí investovaly elektrárny obrovské množství peněz. V ovzduší tak končí výrazně menší množství škodlivin než v minulosti. Podobné je to i s hlukovou zátěží.
Atomizace v energetice není žádoucí
Monitorovat a kontrolovat provoz je mnohem jednodušší a efektivnější u velké elektrárny, než by tomu bylo například u řady drobných zařízení. Energetické odvětví podléhá velmi přísným nařízením.
Teplárna Mělník I (Energotrans a. s.) a Elektrárna Mělník II
Teplárna Mělník I je primárním výrobcem tepla do Pražské teplárenské soustavy. Tepelný výkon přenášený napáječem tepla je 650 MW a ročně zajišťuje dodávku ve výši 9800 TJ.
Elektrárna Mělník II zajišťuje kromě výroby elektřiny i dodávku tepla. Teplo je dodáváno horkovodem do města Mělník a obce Horní Počaply, dále odběratelům v areálu a v blízkosti elektrárny.
Celková roční dodávka je cca 500 TJ při max. výkonu 80 MW.
Snižování hluku na pracovišti
Hluk v pracovním prostředí, který vzniká jako vedlejší produkt lidské činnosti při provozu strojních zařízení používaných v Elektrárně Mělník, je dle možností minimalizován.
Snižování hlukové zátěže probíhá prostřednictvím:
- Dodržování hygienických limitů
- Dodržování expozičních limitů
- Omezení emise hluku přímo na zdroji
- Využívání ochranných pracovních prostředků
Snižování hlukové zátěže okolí
„Hluk v okolí elektrárny se pravidelně monitoruje v rámci integrovaného povolení,“ upozorňuje Miroslav Müller, koordinátor BOZP Energotrans, a.s. Elektrárna plní hygienické limity dané legislativou, provádí kontinuální měření hluku a dlouhodobě usiluje o snižování hlukové zátěže.
Mezi nejvýznamnější faktory ovlivňující hluk v okolí elektrárny patří:
- Odstavení hnědouhelné elektrárny Mělník III
- Doprava strusky a popílku (VEP) na úložiště pomocí dopravníku KOCH
- Protihluková opatření – bariéry ze stromů atd.
- Komunikace s okolními obcemi
Plánované projekty přispívající ke snižování hluku v okolí elektrárny:
- Transport VEP po železnici
- Paroplynové elektrárny
Odstavení hnědouhelné elektrárny Mělník III
„Z hlediska snížení hluku znamenalo největší změnu odstavení bloku Mělník III,“ připomíná Miroslav Müller. Elektrárna Mělník odstavila v roce 2021 jeden z největších uhelných bloků v České republice.
Skupina ČEZ chce do roku 2025 snížit podíl výroby z uhlí na celkové produkci elektřiny na 25 %, do roku 2030 na 12,5 % a do roku 2040 zcela ukončit výrobu tepla z uhlí.
Doprava vedlejších energetických produktů (VEP) na úložiště pomocí dopravníku KOCH
„Druhou změnou byla doprava vedlejších energetických produktů na složiště pomocí dopravníku KOCH. Dříve se k přepravě využívalo hydraulické plavení,“ vysvětluje Miroslav Müller.
Délka trubkového dopravníku je více než 2000 m, transport probíhá na pásu přes převáděcí válce.
Struska se před přepravou navlhčuje, aby se zabránilo nadbytečné prašnosti.
Pás se před samotným transportem stočí okraji k sobě a vytvoří tak uzavřenou pohybující se trubku. Jde o výrazně méně hlučný způsob přepravy, než tomu bylo u plavení vody.
Transport po železnici
U dopravy popela určeného na vývoz se zvažuje využívání specializovaných kontejnerů Innofreight, které umožňují přepravu sypkých nákladů po železnici.
Paroplynová elektrárna
Společnost ČEZ získala souhlasné stanovisko MŽP ČR v procesu EIA k výstavbě plynové elektrárny, která by měla nahradit nynější uhelné bloky. Předpokládaný elektrický výkon celkem tří paroplynových elektráren bude až 1000 MW.
Komentáře