Dost bylo plastu, říkají občané, instituce i prodejci

| autor: Hana Tomášková0

Dost bylo plastu, říkají občané, instituce i prodejci
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Žít zcela bez odpadů je pro dnešní běžnou domácnost bohužel nereálné. Přesto je možné spotřebu obalového materiálu snížit na minimum. Komunální ekologie vám přinesla několik článků o bezobalových prodejnách. Další můžete najít například na stránkách bezodpadové mapy Reduca.

Neobaleno: Když vidíte, co kupujete

Zero waste – bezobalový nákup drogerie

Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – Bezobaláč

Stáčenou drogerii mohou nově pražští zákazníci zakoupit také ve dvou prodejnách dm drogerie markt, konkrétně v obchodních centrech Černý Most a Chodov. Po Slovensku a Rakousku zavedla od konce dubna 2019 společnost dm bezobalový prodej také v České republice.

Je to další krok v rámci řady již realizovaných aktivit, který má pod mottem  přispět k trvalé udržitelnosti a omezit použití plastů. Chceme nabízet alternativu a ukázat, že zákazníci se nemusí ničeho zříkat, a přesto přispět svou vědomou volbou a uvědomělým jednáním k ochraně životního prostředí,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Opakovaným použitím nádob je možné ušetřit až do 60 % plastového odpadu. To je více než žádoucí v době, kdy už je celosvětová spotřeba plastů a plastových obalů pro společnost neudržitelná. Jednotlivé státy začínají přistupovat k radikální regulaci plastových obalů. Řada zemí, stejně jako Česká republika, už omezila používání plastových tašek.

Fakta o plastovém odpadu:

Celosvětová produkce plastů se od šedesátých let 20. století zdvacetinásobila

V roce 2015 dosáhla celosvětová produkce plastů 322 milionů tun

Kombinace plastové fólie a papíru se v ČR nerecykluje

Evropané denně spotřebují 725
milionů jednorázových kelímků na kávu
O výrobky přispívající k trvalé udržitelnosti je ze strany zákazníků stále větší zájem,“ upozorňuje Jiří Peroutka. Lidé si sami uvědomují závažnost situace, aktivně vyhledávají ekologicky šetrnější varianty produktů a dávají přednost produktům bez zbytečných obalů.

Česká republika zažívá s poslední době neuvěřitelný boom v růstu možností bezobalového nakupování. Během posledních dvou let vzniklo na 60 bezobalových obchodů po celé České republice a to samé jen s ročním zpoždění nyní probíhá i na Slovensku,“ potvrzuje Veronika Nováčková, ředitelka Bezobalu, z.ú.

V poslední době se do popředí zájmu dostává také potravinářský průmysl a jednorázové plasty a nádobí.

Lidé jsou dnes daleko odpovědnější vůči životnímu prostředí, ale musí mít možnost volby,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Proto vznikla z podnětu MŽP iniciativa, která má za cíl ve spolupráci přímo s firmami snížit objem plastového a jednorázového nádobí v provozovnách rychlého občerstvení. Kampaň #dostbyloplastu spočívá v dobrovolných dohodách s restauracemi a občerstveními, kavárnami nebo fast foody . Jde o to, aby zákazníci měli možnost se plastového nádobí vzdát. A nemuseli přitom za alternativy platit nic navíc.

Od roku 2019 se mohou formou dobrovolných závazků na www.cr2030.cz zapojit i další firmy, instituce i jednotlivci.

Foto: ilustrační/ Pixabay