Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Dost bylo plastu, říkají občané, instituce i prodejci

| autor: Hana Tomášková0

Dost bylo plastu, říkají občané, instituce i prodejci

Žít zcela bez odpadů je pro dnešní běžnou domácnost bohužel nereálné. Přesto je možné spotřebu obalového materiálu snížit na minimum. Komunální ekologie vám přinesla několik článků o bezobalových prodejnách. Další můžete najít například na stránkách bezodpadové mapy Reduca.


Neobaleno: Když vidíte, co kupujete

Zero waste – bezobalový nákup drogerie

Zero waste: bezobalové nakupování ve Zlíně – Bezobaláč


Stáčenou drogerii mohou nově pražští zákazníci zakoupit také ve dvou prodejnách dm drogerie markt, konkrétně v obchodních centrech Černý Most a Chodov. Po Slovensku a Rakousku zavedla od konce dubna 2019 společnost dm bezobalový prodej také v České republice.

Je to další krok v rámci řady již realizovaných aktivit, který má pod mottem  přispět k trvalé udržitelnosti a omezit použití plastů. Chceme nabízet alternativu a ukázat, že zákazníci se nemusí ničeho zříkat, a přesto přispět svou vědomou volbou a uvědomělým jednáním k ochraně životního prostředí,“ říká Jiří Peroutka, manažer komunikace dm.

Opakovaným použitím nádob je možné ušetřit až do 60 % plastového odpadu. To je více než žádoucí v době, kdy už je celosvětová spotřeba plastů a plastových obalů pro společnost neudržitelná. Jednotlivé státy začínají přistupovat k radikální regulaci plastových obalů. Řada zemí, stejně jako Česká republika, už omezila používání plastových tašek.


Fakta o plastovém odpadu:

Celosvětová produkce plastů se od šedesátých let 20. století zdvacetinásobila

V roce 2015 dosáhla celosvětová produkce plastů 322 milionů tun

Kombinace plastové fólie a papíru se v ČR nerecykluje

Evropané denně spotřebují 725
milionů jednorázových kelímků na kávu
O výrobky přispívající k trvalé udržitelnosti je ze strany zákazníků stále větší zájem,“ upozorňuje Jiří Peroutka. Lidé si sami uvědomují závažnost situace, aktivně vyhledávají ekologicky šetrnější varianty produktů a dávají přednost produktům bez zbytečných obalů.

Česká republika zažívá s poslední době neuvěřitelný boom v růstu možností bezobalového nakupování. Během posledních dvou let vzniklo na 60 bezobalových obchodů po celé České republice a to samé jen s ročním zpoždění nyní probíhá i na Slovensku,“ potvrzuje Veronika Nováčková, ředitelka Bezobalu, z.ú.

V poslední době se do popředí zájmu dostává také potravinářský průmysl a jednorázové plasty a nádobí.

Lidé jsou dnes daleko odpovědnější vůči životnímu prostředí, ale musí mít možnost volby,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Proto vznikla z podnětu MŽP iniciativa, která má za cíl ve spolupráci přímo s firmami snížit objem plastového a jednorázového nádobí v provozovnách rychlého občerstvení. Kampaň #dostbyloplastu spočívá v dobrovolných dohodách s restauracemi a občerstveními, kavárnami nebo fast foody . Jde o to, aby zákazníci měli možnost se plastového nádobí vzdát. A nemuseli přitom za alternativy platit nic navíc.

Od roku 2019 se mohou formou dobrovolných závazků na www.cr2030.cz zapojit i další firmy, instituce i jednotlivci.

Foto: ilustrační/ Pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
ABPlast
Satturn
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
Sensoneo
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy